Kock: Tyśmienica i Wieprz wystąpiły z brzegów (zdjęcia)

Mieszkańcy miejscowości leżących przy Wieprzu i Tyśmienicy boją się, że wkrótce rzeki podtopią ich domostwa. Sytuacja jest napięta, ponieważ obie rzeki zaczęły płynąć poza swoimi brzegami. Miejscami woda jest już przy zabudowaniach.

Gruba pokrywa śnieżna i narastające ocieplenie sprawiają, że oprócz Bugu i Wisły, te dwie rzeki przybierają najbardziej. Poziom wody ciągle rośnie. Tyśmienica pod Kockiem płynie już polami. Ta wąska rzeka zwiększyła obecnie swoją szerokość kilkukrotnie. W miejscowościach Zakalew i Bożniewice doszło w ostatnich dniach do lokalnych podtopień. Podobna sytuacja jest w Jeziorzanach. Zalane są również pola uprawne, na które nieprędko wjedzie sprzęt rolniczy.

Pomimo, że sytuacja jest poważna większych zalań i podtopień nie ma. Jedynie zagrożone są uprawy i łąki przyległe do rzek. W najbliższym czasie można spodziewać się pogorszenia sytuacji, ze względu na zapowiadane opady. Przyspieszy to spływanie do rzek wody z deszczu i roztopionego śniegu.

Strażacy i urzędnicy z Kocka uspokajają mieszkańców. Obecne podtopienia nie są groźne. To już tradycja, że woda zalewa łąki w pobliżu Górki Kockiej i Ruskiej Wsi, podobnie jak Wieprzy drogi w Kolonii Ostrów. Wszystko za sprawą braku prac melioracyjnych, m.im. odmulania płytkich rzek.

Zagrożenie dużą wodą jest ciągle monitorowane a straż pożarna na bieżąco dostaje informacje o stanie wody.