Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkanaście milionów złotych strat po czerwcowych nawałnicach

Wciąż trwa szacowanie strat po nawałnicach i gradobiciu, które w czerwcu dotknęły nasz region. Wstępne wyliczenia wskazują, że tylko w trzech gminach, które ucierpiały najbardziej, kwota może wynieść kilkanaście milionów.

W wyniku czerwcowych nawałnic najbardziej ucierpiały trzy gminy z powiatu kraśnickiego: Trzydnik Duży, Kraśnik i Szastarka. Tylko w pierwszej z nich poszkodowani mieszkańcy złożyli już blisko 400 wniosków w tej sprawie, z czego połowę z nich wpłynęło do Urzędu Gminy zaraz po nawałnicy. Łącznie członkowie komisji potwierdzili szkody wywołane gradobiciem na ponad 2 tysiącach hektarów upraw. Z tego ponad 700 hektarów z nich jest zniszczone w minimum 70 procentach. Silne wiatry uszkodziły również 80 budynków mieszkalnych i ponad 250 gospodarczych. Łączne szkody szacowane są na ponad 8 mln złotych.

W gminie Kraśnik zniszczeniu uległo prawie 1200 ha upraw o stopniu uszkodzenia od 40 do 100 proc. Najwięcej szkód jest w uprawach zbóż, ok. 730 ha, rzepaku ok. 130 ha, malin 100 ha, czarnej porzeczki 63 ha, buraków ponad 53 ha. Pozostałe ok. 110 ha to straty w aronii, ziemniakach, sadach, gryce, roślinach motylkowych i innych. Na terenie gminy uszkodzonych zostało również 154 budynków: 40 mieszkalnych i 114 gospodarczych.

Wnioski rolników spływały przez blisko miesiąc. – Zdarzało się, że członkowie komisji jeździli do wybranych sołectw po kilka razy, ponieważ dokumenty składali kolejni poszkodowani – mówi wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień. Zweryfikowano już praktycznie wszystkie wnioski i na tej podstawie będą podejmowane decyzje w sprawie udzielenia wsparcia, które jest szczególnie potrzebne rolnikom. – Wielu z nich straciło źródło całorocznych dochodów i jeżeli po zniszczeniu zbóż, buraków czy rzepaku nie otrzymają pomocy, to może im zabraknąć zarówno środków na odtworzenie produkcji, jak i dotrwanie do kolejnych zbiorów – podkreśla Franciszek Kwiecień.

Samorządy przez teren których przeszła nawałnica czeka również na reakcję wojewody lubelskiego w sprawie o jak najszybsze wsparcie poszkodowanych. Ze względu na olbrzymią sumę szkód wojewoda lubelski zaapelował do Ministra Rolnictwa o dodatkowe wsparcie finansowe dla poszkodowanych rolników. Obecnie otrzymują oni do 6 tysięcy złotych, które to środki są wypłacane przez Urzędy Gmin.

(fot. archiwum)
2016-07-24 11:58:06

Komentarze wyłączone

Z kraju