Już za dwa tygodnie Jarmark Jagielloński. Niemal 300 twórców z Polski, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Litwy przyjedzie do Lublina

W dniach 14-16 sierpnia w Lublinie odbędzie się Jarmark Jagielloński. Stare Miasto wypełni się twórcami rękodzielniczymi z Polski, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku będzie plastyka obrzędowa i zdobnicza.

 

W tym roku z okazji Jarmarku Jagiellońskiego do Lublina przyjedzie około 300 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością.

Tak naprawdę Jarmark Jagielloński rozpoczyna się już we wtorek 11 sierpnia. Organizatorzy zapraszają w ten dzień miłośników muzyki grających na instrumentach: skrzypce, basy (i/lub wiolonczela, kontrabas), bębenek obręczowy (i/lub baraban), klarnet, trąbka, puzon, tuba i inne na Warsztaty Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. W czwartek 13 sierpnia odbędzie się Letnia Szkoła Pająków. Z kolei 14 sierpnia już od godziny 11 można zajrzeć na Stare Miasto. Na odwiedzających w tym dniu Jarmark Jagielloński będą czekały kupieckie stragany, pokazy i warsztaty rzemiosła. Błonia pod zamkiem będą czekały m.in. na najmłodszych. Odbywać się będą tam gry i zabawy tradycyjne na jarmarkowym podwórku.

Jarmark Jagielloński, nawiązując do tych tradycji prezentuje i propaguje bogactwo kultury tradycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej. Sztuka i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów prezentowane są zarówno w formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirowanymi folklorem.

Przez trzy dni Jarmarku Jagiellońskiego będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach: wyplatania z siana, robienia makatek, malowania na szkle, wyplatania białoruskich pasów ludowych, tkackich, malowania drewnianych ptaszków, garncarskich, wycinanki łowickiej, pieczenia chleba, śpiewu, robienia lalek motanek, kurpiowskiej plastyki zdobniczej, wyrobów z płatków róży, tańców tradycyjnych i wielu innych.

Turyści, którzy pojawią się w tych dniach w Lublinie będą mieli okazję zapoznać się z historią miasta oraz wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu Lublina z przewodnikiem. Miejsce zbiórki: Plac Łokietka – naprzeciwko Punktu Informacyjnego. Od godz. 11.00 do 17.00, początek zwiedzania co pół godziny.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Jarmarku Jagiellońskiego – kliknij!

2015-07-29 08:19:06
(fot. lublin112.pl)