Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już tej nocy nad regionem możliwe wystąpienie zorzy polarnej!

Zanim zobaczymy piątkowe zaćmienie słońca, miłośników obserwacji nieba czeka nie lada gratka. Wszystko wskazuje na to, że tej nocy, nad regionem będzie można zaobserwować zorzę polarną!

To rzadkie zjawisko, które może pojawić się już tej nocy nad naszym regionem, związane jest z silną burzą geomagnetyczną, która w kolejnych godzinach może się jeszcze nasilić. Wszystko za sprawą zaburzeń w polu magnetycznym Ziemi, spowodowanych burzą słoneczną. Jest to od 2008 roku jedna z najsilniejszych burz na słońcu!

Nad Polską pojawią się po zmierzchu korzystne warunki do obserwacji zorzy polarnej. Silna burza geomagnetyczna sprawi, że niebo nie tylko nas naszym regionem ale nad całą Polską może mienić się różnymi barwami. Na chwilę obecną prognozy wystąpienia zjawiska są obiecujące.

Bieżącą sytuację dotycząca zjawiska można obserwować na tej stronie – http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ 

Co to jest burza magnetyczna?

Burza magnetyczna to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Spowodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków (burz słonecznych), wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego. Te , które przemieszczają się w kierunku Ziemi, docierają przeważnie po 20-70 godzinach i natrafiają na ziemską magnetosferę. Powodują także istotne zmiany w jonosferze w czasie burzy magnetycznej, która może trwać około dwóch dni. Rozróżnia się początkową fazę dodatnią i następującą potem bardziej długotrwałą ujemną.

Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) jest zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym. Przy dużej aktywności słońca, w przypadku burz magnetycznych obserwowanie zorzy możliwe jest w innych szerokościach geograficznych niż zazwyczaj. W sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

Zachęcamy do obserwacji nieba i fotografowania zjawiska – być może komuś uda się ustrzelić kolorowe niebo!

2015-03-17 18:55:36
(fot. kadr YT National Geographic)

27 komentarzy

  1. nie ma nic 🙁

  2. Kolo 22.00 bedzie silne natezenie miejmy nadzieje, ze dotrze do nas.

  3. Najlepiej widać poprzez okulary 3 D . Albo przez lornetkę z Lublina w kierunku Ukrainy . Ruskie zrywają zawieszenie broni i będzie widać łuny światła .

  4. w Puławach była widoczna

  5. a czy ma z tymm związek kolorowa gwiazda migająca na niebie? jest teraz widoczna 21.31

  6. 00:33 okolice Janówek, Janowice w kierunku Kijan widoczne lekkie barwy zieleni tak jakby sie to ruszało. Niesamowite. Poprostu Masakra.

  7. będzie ją widać jeszcze w następnych dniach czy to raczej niemożliwe ?

Z kraju