Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już dzisiaj rusza Wiki Lubi Zabytki ! Lublin112.pl partnerem konkursu

Trzecia edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2013, rusza już dzisiaj 1 września i trwać będzie do końca miesiąca. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym jedynym na świecie, największym konkursie fotograficznym. To dzięki Wam Wikipedia może wzbogacić się o kolejne zdjęcia polskich zabytków.

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Już teraz zachęcamy wszystkich miłośników fotografii, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów do wakacyjnego fotografowania! Na stronie wikizabytki.pl można znaleźć listę nieruchomych zabytków z całej Polski. Wystarczy wybrać interesujące miejsca, obiekty, sfotografować a we wrześniu załadować na stronie wikizabytki.pl!

Udostępniając we wrześniu swoje zdjęcia zabytków w Wikimedia Commons, dajemy szansę na zilustrowanie dotyczących ich haseł w Wikipedii oraz zyskujemy szansę na cenne nagrody.

Dla autorów trzech najlepszych zdjęć przewidziano 3000, 1500 oraz 750 zł. Ponadto najlepsze fotografie wezmą udział w globalnym etapie konkursu „Wiki Loves Monuments 2013”! Przewidziano również nagrody specjalne (2000, 1500, 750 zł) dla osób, które prześlą najwięcej dobrych jakościowo zdjęć polskich zabytków, szczególnie jeżeli nie miały one dotąd swojego zdjęcia w Wikimedia Commons.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Ubiegłoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 361 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków.

Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Wiki Lubi Zabytki w Lublinie

Już po raz drugi konkurs Wiki Lubi Zabytki będzie miał swój podkonkurs lubelski.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie, „Teką Lubelską”, Grupą Fotografów Lubelskich oraz Lubelskim Towarzystwem Fotograficznym wybiorą najlepsze fotografie zabytków z terenu województwa lubelskiego i nagrodzą je publikacjami książkowymi.

Podkonkurs lubelski został zainaugurowany w sobotę 31 sierpnia 2013 roku o godzinie 14:30 w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN”. Następnie w kolejne niedziele września (8, 15 i 22) Grupa Fotografów Lubelskich zorganizuje spacery po Lublinie podczas, których będzie można zwiedzić miasto i wykonać zdjęcia na konkurs.

Spacer Szlakiem Renesansu Lubelskiego

8 września, godz. 9:00

Zespół klasztorny franciszkanów (ul. Kalinowszczyzna 3),
Kamienica (ul. Sienna 25),
Stary cmentarz żydowski (ul. Sienna),
Cmentarz żydowski (ul. Walecznych),
Dwór Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13) – wstęp do środka muzeum jest płatny!,
Kamienica (ul. Kalinowszczyzna 17),
Dom (ul. Kalinowszczyzna 19),
Zespół klasztoru augustianów (ul. Kalinowszczyzna 62),
Czerwona Karczma (ul. Łęczyńska 2),
Cmentarz parafii pw. św. Agnieszki (ul. Kleeberga).

Spacer trzeci

15 września, godz. 9:00

Cukrownia Lublin,
Zespół budynków dawnej fabryki maszyn i narzędzi rolniczych (ul. 1 Maja),
Budynek hangaru lotniczego (ul. Wrońska).

Spacer czwarty

22 września, godz. 9:00

Stare Miasto – Browar na Bernardyńskiej,
Teatr Stary,
Bank Rolny, Sąd Rejonowy (ul.Chopina),
Zespół architektoniczny dawnego Związku Pracy Kulturalnej (ul Narutowicza),
Budynek Teatru (ul. Narutowicza),
Domek Kata (ul. Długosza).

Miejsca spotkań to miejsca początkowe każdego spaceru.

(fot. materiał organizatora)

Już dzisiaj rusza Wiki Lubi Zabytki ! Lublin112.pl partnerem konkursu

2013-09-01 10:00:29

Komentarze wyłączone

Z kraju