Grad w lubelskim zagłębiu sadowniczym. Plantatorzy obawiają się o zbiory owoców (zdjęcia)

60

Dzisiaj po południu w okolicach Łazisk w powiecie opolskim, zanotowano intensywne opady gradu. Wiadomo już, że ucierpiały uprawy owoców miękkich, mieszkańcy liczą, że grad nie wyrządził szkód w sadach.

 

W niedzielne popołudnie nad gminą Łaziska pojawiły się ciemne chmury a niebawem zaczęło padać. Najpierw deszcz, po chwili grad. Opady w niektórych miejscach były niezwykle intensywne, co przeraziło mieszkańców.

Wszystko dlatego, że tereny te są jednym z większych zagłębi sadowniczych. W okolicy nie brakuje również plantacji owoców miękkich, które najbardziej narażone są na tego typu trudne warunki atmosferyczne.

Jak wyjaśniają plantatorzy, na razie żyją nadzieją, że grad nie spowodował większych strat. O ile wiosną tegoroczne zbiory owoców zapowiadały się dość dobrze, to później pojawiła się susza. Do tego doszły niskie ceny skupu, które często nawet nie pokrywają kosztów produkcji.

Ostatnio tego typu sytuacje doświadczają sadowników z tej części województwa co roku. Dwa lata temu zaledwie kilkuminutowe opady gradu w okolicach Łazisk sprawiły, że całoroczna praca sadowników poszła na marne. Grad o średnicy kilku centymetrów połamał gałęzie i roztrzaskał większą część owoców, które nie zdążyły jeszcze dojrzeć. W ubiegłym roku podobne opady nawiedziły Chrząchówek w powiecie puławskim. Tam również większość upraw uległo zniszczeniu.

62

61
.
.
.
.
(fot tytułowe – zdjęcie ilustracyjne. fot nadesłane – Sławek, Kamil)
2018-06-24 19:41:18