Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Enea przejęła kontrolę nad Bogdanką. Powołano nową radę nadzorczą

Od dzisiaj już oficjalnie kontrolę nad kopalnią w Bogdance sprawuje Rada złożona w większości przez osoby z grupy Enea. Powołano ją na zgromadzeniu akcjonariuszy.

W poniedziałek odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lubelskiego Węgla Bogdanka. Powołano nową Radę Nadzorczą, zmniejszając jednocześnie ilość jej członków. W nowym składzie zasiądzie sześć osób, a nie jak dotychczas osiem. Co więcej, grupa Enea będzie reprezentowana przez pięciu członków, szósta osoba w radzie to przedstawiciel kopalni. Zmiany te wprowadzono po tym, jak Enea zakupiła 64,57% akcji Bogdanki w wyniku czego uzyskała łącznie 66% akcji lubelskiej kopalni. Zgodnie z wewnętrznymi przepisami, przedstawiciele koncernu będą pracować w Radzie Nadzorczej kopalni za symboliczną złotówkę miesięcznie. Jedynie członek Rady z kopalni będzie pobierał normalne wynagrodzenie, jednak będzie ono niższe niż w latach ubiegłych.

Nowa Rada Nadzorcza posiada od dzisiaj następujący skład:

Dalida Gepfert – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych Enei SA, posiada kilkunastoletnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich w obszarze finansów, rachunkowości i controllingu w branży energetycznej, w tym m.in. w Grupie Vattenfall. Jest absolwentką rachunkowości na Akademii Ekonomicznej w Katowicach i studiów MBA organizowanych przez Stockholm University Business School.

Paweł Orlof – Wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych Enei SA, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży energetycznej. Pełnił m.in. funkcję Prezesa Zarządu enviaM Polska oraz Prezesa Zarządu Elektrociepłowni Będzin S.A., notowanej na GPW w Warszawie, należącej do Grupy RWE. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i Krajowej Szkoły Administracji.

Bartosz Krysta – Prezes Zarządu Enei Trading spółki realizującej strategię Grupy na rynku hurtowym. Posiada blisko 20-letnie doświadczenie w branży energetycznej. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Katowicach i doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Magdalena Kaczmarek – Dyrektor Departamentu Controllingu w Enei SA. Ma wieloletnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich w pionach controllingu i księgowości w branży energetycznej oraz usługowej. Jest absolwentką Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Krzysztof Matan – Dyrektor Departamentu Zarządzania Operacyjnego Enei SA i jednocześnie Departamentu Prawnego w Enei Centrum. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w kancelariach adwokackich. Specjalizował się m.in. w doradztwie na rzecz podmiotów sektora energetycznego i w prawie korporacyjnym. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Michał Stopyra- Dotychczasowy jej członek, doktor nauk technicznych i długoletni pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, reprezentuje akcjonariuszy mniejszościowych. Jego obecność w Radzie jest potwierdzeniem poszanowania interesów akcjonariatu mniejszościowego i wyrazem stosowania dobrych praktyk giełdowych.

Koncern Enea jest głównym odbiorcą Węgla z kopalni w Bogdance. Większość wydobycia trafia do elektrowni w Kozienicach, która to właśnie należy do koncernu. Lubelski Węgiel Bogdanka wciąż jest najbardziej efektywnym przedsiębiorstwem górniczym w kraju.

(fot. LWG)
2015-11-16 20:38:57

11 komentarzy

  1. Gepfert, Orlof, Krysta, Matan sami Polacy…

    • Generalnie też mi to lekko zalatuje wrogim przejęciem (a w każdym razie nieco podejrzanym), ale te Twoje zarzuty co do nazwisk, to z gruntu głupowate. Twoim zdaniem Polak musi się nazywać na …ski?

      • najlepszy to taki berg albo stein ???

      • z gruntu nikomu nic nie zarzuciłem, tylko napisałem, że Polacy, a głupowatym jest twierdzenie, że Polacy muszą nazywać się na …ski, dlatego tak nie twierdzę.

  2. Najlepiej to Apfelbaum albo Rozenberg …

  3. Ciekawe tylko dlaczego kółka miesiecy temu wybuchla informacja o zerwanej dlugoletniej umowie na dostawy wegla do Kozienic? Akcje spadly na łeb, panika ogolna. A teraz spokojnie wykupili sobie taniej pakiet. Polska państwem prawa i poszanowania obywateli.

  4. daje 5 lat i skonczy sie jak kazde przedsiebiorstwo Polskie. Pozniej 5 lat niczego i wkracza niemiec,anglik,chinczyk i okazuje sie,ze sie opłca,bo placi 1800zł i redukuje zatrudnienie.

  5. Jesli cos dobrze prosperuje to po co kombinowac??? Czyzby koniec najlepszej kopalni w Polsce?

  6. Jean Claude Van Damme

    Czy w związku z tym faktem coś wiadomo w kwestii dalszego sponsorowania Górnika Łęczna w Ekstraklasie?

    • Tak.Pozwolą im pracować na przodku 4 dni w tygodniu i może nabiorą szacunku do ciężkiej pracy i zaczną grać jak chłopy,nie jak moja ciotka.

  7. Smierdzi przękręt z daleka.Tylko głupi i ślepy uważa że będzie lepiej bo kto wypowiada umowe a następnie kupuje kopalnie i po co?Brawo dla prezesa który sprzedał informacje i jako jedyny ze starej załogi został na stanowisku.Gratulacje panie Michale umiał sie pan ustawić.

Z kraju