Dzisiaj druga niedziela bez handlu

grocery-store-2619380_960_720

Zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu, w kolejną niedzielę marca sklepy mają być zamknięte. Zakupy dzisiaj będą możliwe jedynie w małych placówkach, w których za ladą staną właściciele. Otwarte są też galerie, gdzie znajdują się restauracje lub kino.

 

Dzisiaj mamy drugą w tym roku niedzielę wolną od handlu. Zgodnie z ustawą, placówki handlowe mają być zamknięte, za wyjątkiem tych, w których za ladą staną właściciele. Otwarte są także galerie handlowe, gdzie znajdują się restauracje czy kino. Oprócz tego w dużych centrach handlowych będzie można skorzystać z usług np. salonów kosmetycznych lub wymienić pieniądze w kantorze.

Z informacji przekazanych przez okręgowe inspektoraty pracy wynika, że 11 marca, w pierwszą niedzielę objętą zakazem handlu, inspektorzy pracy sprawdzili ponad 7 tys. placówek handlowych. Większość z nich była zamknięta, natomiast w pozostałych ponad 2,5 tys. placówek, które były otwarte, przeprowadzili czynności kontrolne.

– Ustalenia inspektorów pracy wskazują, że w większości skontrolowanych placówek handlowych przestrzegano obowiązujących przepisów ustawy o ograniczeniu handlu oraz o wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte, w małych sklepach klientów z reguły obsługiwali właściciele tych placówek – osobiście lub przy pomocy członków rodziny – poinformował Wiesław Łyszczek.

Na telefony dyżurne w okręgowych inspektoratach pracy wpłynęło 341 zgłoszeń. Najwięcej do OIP Warszawa – 93 zgłoszenia. Sprawdzając przekazane zgłoszenia, inspektorzy potwierdzili dotychczas zasadność ok. jednej czwartej otrzymanych informacji.

W niedzielę 18 marca kontrole przestrzegania zakazu pracy w handlu w niedzielę będą kontynuowane. Czynne będą infolinie w okręgowych inspektoratach pracy, gdzie będzie można zgłaszać przypadki naruszeń prawa.

PRCH_kalendarz_pion

2018-03-18 10:58:50
(fot. pixabay.com, PRCH)