Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś startuje Jarmark Jagielloński. Czego nie warto pominąć, czyli najciekawsze propozycje do obejrzenia

Dzisiaj rozpoczyna się jedno z największych wydarzeń, jakie odbywają się w Lublinie. Program trwającego trzy dni Jarmarku Jagiellońskiego jak zawsze pełen jest niespodzianek i prawdziwych perełek. Wziąć udział we wszystkich wydarzeniach nie sposób, dlatego prezentujemy 10 najciekawszych propozycji, których nie warto pominąć.

1. re:tradycja | produkcja specjalna

To wyjątkowa produkcja Warsztatów Kultury, podczas której jak co roku spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (Radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Pieśni z Biskupizny (Wielkopolska) zaprezentuje śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykonają Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane usłyszeć podczas Jarmarku.

17.08 | 19.30-21.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

2. Jarmark Rękodzielniczy

Program festiwalu obfituje w prezentacje, pokazy oraz warsztaty sztuki i rzemiosł tradycyjnych, tańca czy śpiewu. Takiej wiedzy nie może przekazać nikt inny, jak tylko prawdziwi mistrzowie w swoich dziedzinach. Do Lublina przyjadą więc twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski, z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji, a także po raz pierwszy z Bułgarii, Szwecji i Maroka. Organizatorzy zapraszają wyłącznie osoby, które reprezentują dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Jarmark Jagielloński odróżnia od innych wydarzeń jarmarcznych to, że nie można na nim wykupić stoiska. Na Starym Mieście w Lublinie zobaczymy więc kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosło. Towarzyszyć temu będą pokazy i warsztaty, które pozwolą uczestnikom wejść w świat zapomnianych technik, a dzięki uczestnictwu w zajęciach docenić kunszt, precyzję i długie godziny pracy ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest koronkarstwo. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik na Jarmarku Rękodzielniczym.

17-19.08 | 10.00-18.00 | Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście

3. Potańcówki Jarmarkowe

Trzy wieczory z rzędu, przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych wirując przy akompaniamencie ludowych melodii. Kilkudziesięcioosobowa Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, która co roku podczas nocnych potańcówek gra muzykę tradycyjną, tym razem przygotuje i zaprezentuje także melodie legionowe, które zachowały się w repertuarze wiejskich orkiestr dętych na Lubelszczyźnie. Usłyszymy również pochodzące z tego regionu polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty. Potańcówkową innowacją będzie także występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która zaprezentuje repertuar wojenny i okresu międzywojnia, nie rezygnując przy tym z muzycznych wątków ludowych.

Na deskach wystąpi również kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim, reprezentująca muzykę Polski Centralnej. Usłyszymy też Kapelę Zdzisława Marczuka, jednego z najwybitniejszych muzykantów Polesia Lubelskiego, multiinstrumentalisty i samouka. Kapela Gołoborze zagra dla nas melodie z dorzecza Prosny, znajdującego się w mikroregionie Wielkopolski. Do szalonego wirowania w rytm oberków, polek, mazurków i kujawiaków zaprosi nas Trio WoWaKin. Usłyszymy też rodzinną kapelę Mażurki, Kapelę Dudziarską Manugi z Bukówca Górnego, Kapela Diabubu oraz ukraińską US Orchestra.

17-19.08 | 22.00-2.30 | Plac przed dawnym Teatrem Andersena

4. Tradycyjna muzyka ponad granicami

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego, nie wyjeżdżając poza Lublin, będzie można usłyszeć tradycyjną muzykę z Cypru, Norwegii, Bułgarii, Mongolii czy Francji. W programie znajdziemy między innymi cypryjski zespół Monsieur Doumani, który został założony w 2011 r. w Nikozji przez Antonisa Antoniou grającego na tzourasie, gitarzystę Angelosa Ionasa, oraz puzonistę i flecistę Demetrisa Yiasemidesa. Członkowie grupy wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, ale łączy ich cypryjska tradycja. Monsieur Doumani tworzy muzykę czerpiącą inspirację ze społeczeństwa i niestabilnej kondycji współczesnego świata. Tożsamość projektu wyznaczyły tradycyjne utwory cypryjskie w charakterystycznym dla nich niepowtarzalnym stylu.

Violons Barbares to trzech muzyków prezentujących oryginalne kombinacje tradycji muzycznych swoich krajów. Zręcznie łączą mongolskie skrzypce morin chuur, bułgarską gadułkę oraz perkusję z umiejętnościami wokalnymi. Repertuar grupy stanowią w większości utwory tradycyjne, które zabierają nas w podróż przez daleki świat: na grzbietach dzikich mongolskich koni pogalopujemy przez melodyjną i romantyczną Francję aż do Bułgarii, po drodze odwiedzając także wszystkie krainy leżące pomiędzy tymi trzema państwami.

Dziewczyny z Raabygg „wezmą nas za rękę” i poprowadzą ścieżkami muzyki ludowej prosto z wiosek południowej Norwegii. Tradycyjna muzyka norweska jest chropowata, delikatna, taneczna, zabawna i piękna. Trio gra na kilku instrumentach i proponuje wyjątkowe muzyczne aranżacje. Artystki miały okazję spotkać wielu starszych bohaterów południowej Norwegii, z regionu znanego jako Raabyggelaget. Uczyły się grać w salonach swoich domów, słuchając baśni przy stołach nakrytych szydełkowymi obrusami. Tę atmosferę będzie można poczuć na ich koncercie w Lublinie.

Monsieur Doumani 18.08 | 19.30-20.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Violons Barbares 18.08 | 20.30-21.45 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Raabygg 19.08 | 20.00-21.00 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

5. Wokół kury

Jarmark Jagielloński w Lublinie nie odbyłby się bez spotkania z miedzianą kurą, symbolem festiwalu. Uczestnicy Jarmarku będą odnajdą ją na Placu po Farze. Do wspólnej zabawy zaprosi nas między innymi kapela Timingeriu. To rodzinny zespół, który gra i śpiewa żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Wokół kury zobaczymy też występy Teatru Makata. To niezależna grupa profesjonalnych aktorów, której spektakle są na pograniczu teatru, happeningu i sztuki wizualnej. Teatr w większość swoich spektakli łączy z żywym tłem muzycznym. Co zaprezentuje na Jarmarku Jagiellońskim? Niespodzianka!

17-19 sierpnia | występy między 10:00-18:00 | Plac po Farze

6. Koronkowy mural autorstwa NeSpoon

Koronka szybko stała się pasją NeSpoon i wyznaczyła oryginalny styl jej twórczości. Artystka wybrała koronkę ponieważ sygnalizuje ona harmonię, równowagę i poczucie naturalnego porządku, których, jak uważa, wszyscy poszukujemy w życiu. Teraz, dzięki Jarmarkowi Jagiellońskiemu to harmonijne piękno możemy podziwiać także na jednej ze ścian na Starym Mieście w Lublinie.

17-19 sierpnia | 10.00-20.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio

7. Jarmarkowe Podwórko

Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Spędzimy tam wspólnie czas z dala od technologii. To także okazja do zacieśnienia więzi między uczestnikami zabawy. A wszystko dzięki tradycyjnym grom – niegdyś znanym, dziś już zapomnianym. Rodzice staną się przewodnikami i pokażą dzieciom, jak kiedyś się bawili. A może kiedy zobaczą znajome gry, na nowo poczują się jak kilkulatkowie i dadzą się porwać dobrej zabawie? Na Jarmarkowym Podwórku pojawi się również wykonana w sposób tradycyjny karuzela oraz edukacyjne memo nawiązujące do wybranych zagadnień z kultury ludowej. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, zwrócimy się ku temu, co czasami zapomniane: żywemu spotkaniu z drugim człowiekiem.

17-19 sierpnia | 11.00-19.00 | Błonia pod Zamkiem

8. Pająk autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich

Tomasz i Małgorzata Krajewska zajmują się plastyką zdobniczą i obrzędową. Wzorce czerpią od starszych ludzi w gminie, z literatury oraz ze współpracy z działem etnografii Muzeum na Zamku w Lublinie. Kultywują także tradycję przekazaną im przez dziadków. Tworzą kwiatki z bibuły, pająki ze słomy, słomiane kapelusze oraz pisanki na wydmuszkach jaj. Od kilku lat Pan Tomasz przygotowuje pająka, który zdobi Bramę Krakowską podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Tak też było w tym roku. Z pomocą małżonki przygotował pająka związanego z tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego – koronką. Pająki według tradycji mają zapewnić pomyślność i dobrobyt w gospodarstwie. Jarmarkowy pająk szczęści całemu miastu.

17-19.08 | bez ograniczeń godzinowych | Brama Krakowska

9. Czapka Maciejówka i Tajemnice dawnej Fotografii

Piękne zdjęcia wykonywane zabytkowym aparatem, z wykorzystaniem szlachetnych technik fotograficznych – takie rzeczy tylko podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Na Placu po Farze stanie przenośne atelier fotograficzne niczym sprzed wieku. Za aparatem stanie Roman Krawczenko – opiekun Warsztatu Fotograficznego, mieszczącego się w Zaułku Hartwigów. Uczestnicy Jarmarku będą mogli zrobić sobie zdjęcie w strojach ludowych i przede wszystkim w czapkach maciejówkach, które są symbolem walki o wolność. Nosił je sam marszałek Józef Piłsudski i uczynił oficjalną czapką organizacji strzeleckich, a następnie żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. Stroje ludowe do atelier zostały wypożyczone dzięki uprzejmości Muzeum Wsi Lubelskiej oraz z prywatnych zbiorów Pawła Warownego, a czapka maciejówka wykonana przy współpracy manufaktury „Nomad Service”. Tak będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w Lublinie świętujemy pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Pamiątkowe zdjęcie, wykonane techniką talbotypii na papierze fotograficznym 9x12cm, będzie można zabrać ze sobą do domu i wspominać mile spędzony czas na Jarmarku.

17-19.08 | 11.00-13.30, 15.00-18.00 | Plac po Farze | rezerwacja miejsc pod tel. 81 533 08 18

10. Jej Wysokość Koronka Koniakowska – wystawa

Temat przewodni Jarmarku Jagiellońskiego, koronka, będzie prezentowana nie tylko na stoiskach rzemieślników, ale też na wystawach tematycznych. Zobaczymy prace jednych z najlepszych koronkarek z Koniakowa. Jej Wysokość Koronka Koniakowska, bo taki tytuł nosi wystawa w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a, przybliży szeroki wachlarz zastosowań koronki, od tych najbardziej tradycyjnych i archaicznych form, jakimi są czepce wykorzystywane w strojach regionalnych, przez serwety i obrusy, aż po współczesne ubrania czy biżuterię.

17-19 sierpnia | 13:00-18:00 | Galeria Gardzienice, ul Grodzka 5a – I piętro

(fot. lublin112)
2018-08-17 09:11:36

6 komentarzy

  1. A ceny z kosmosu…

  2. „Nie warto pominąć” (sic!). Nie można pominąć….

  3. Rozumiem że kultura powinna być obecna w życiu społeczeństwa tylko nie rozumiem dlaczego wszystkie te atrakcje ciągle odbywają się na starym mieście , czy naprawdę w Lublinie nie ma innego miejsca na organizację tych wszystkich imprez. Na tych ulicach mieszkają również ludzie którzy pracują i muszą chodzić do pracy po nie przespanych nocach, całe lato praktycznie noc w noc odbywają się tam festiwale nikt nie zwraca uwagi na mieszkańców. Może władze Lublina wykazały by się odrobiną kreatywności i wyrozumiałości i znalazły jakieś inne miejsce tych uciech i zabaw.

Z kraju