Dworce PKP na Lubelszczyźnie na sprzedaż

Już niebawem każdy chętny będzie mógł kupić sobie dworzec kolejowy. Jak poinformowało PKP, w naszym regionie do sprzedaży przeznaczone będą dworce w Uhrusku, Krasnymstawie oraz w Hrubieszowie.

Kolej chce w ten sposób po pierwsze zaoszczędzić z tytułu bieżącego utrzymania budynków a jednocześnie zarobić na ich sprzedaży. Pierwsze oferty pojawią się w połowie roku. Jednak zainteresowani zakupem, pomimo iż to dworzec kolejowy, z pewnością nie zobaczą w pobliżu pociągu z pasażerami. Mianowicie do sprzedaży przeznaczono te, które znajdują się przy nieużywanych od dawna liniach kolejowych.

-Ta oferta skierowana jest do każdego, kto ma pomysł na wykorzystanie dworca np. w celach komercyjnych. Mamy bardzo pozytywne przykłady wykorzystania budynków dworcowych jako np. restauracje – wyjaśnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości. 

W województwie Lubelskim PKP zamierza również 11 dworców przekazać samorządom. Dwa z nich są już gotowe do przekazania, w kolejnych zaś trwają przygotowania. Jak poinformowano, został już rozpoczęty cykl spotkań z przedstawicielami Jednostek Samorządów Terytorialnych w tej sprawie. W głównej mierze są to dworce w małych miejscowościach, a ich przekazanie spowoduje, że to właśnie samorządy wezmą na siebie całkowity koszt utrzymania tych obiektów.

Obecnie PKP SA zarządza ponad 2500 dworcami, z czego tylko 600 obsługuje ruch pasażerski pociągów. Łącznie w całym kraju w tym roku przeznaczonych do sprzedaży będzie 50 z nich.