Dorohusk: Przemytniczy rekord na granicy. Papierosy na ponad 1 mln złotych (foto)

Funkcjonariusze celni skończyli liczenie papierosów, które w czwartek 1 sierpnia próbowano przemycić przez przejście graniczne w Dorohusku. Okazało się, że papierosów jest znacznie więcej niż początkowo sądzili celnicy. W drewnianych belkach ukryto ponad 102 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ponad 1 mln złotych.

Przypomnijmy: W czwartek wieczorem (01.08.) samochód ciężarowy, wiozący z Ukrainy do Polski przez przejście graniczne w Dorohusku ładunek drewnianych elementów ogrodzeniowych, został skierowany do prześwietlenia na urządzeniu RTG. Obraz jaki pojawił się na monitorach Służby Celnej nie pozostawiał wątpliwości, że w drewnianych konstrukcjach ukryto inny towar. Po rozłupaniu jednej z około trzech tysięcy drewnianych belek, znajdujących się na naczepie ciężarówki, funkcjonariusze natrafili na papierosy marki Regal. W jednej belce było 28 paczek papierosów z opisami w języku angielskim.

Z uwagi na wielkość ładunku konieczne było wezwanie firmy rozładunkowej, dlatego rozładunek mógł rozpocząć się dopiero następnego dnia rano.

Wszystko wskazuje na to, że znalezione papierosy nie były przeznaczone na rynek polski. Opisy w języku angielskim i marka pozwalają sądzić, że miały one trafić do Wielkiej Brytanii. Jeśli by przyjąć takie założenie, przemytnicy mogli zarobić wielokrotność tego, co w Polsce. Cena papierosów marki Regal w Wielkiej Brytanii sięga nawet 8 funtów czyli 38 zł za paczkę – informuje Izba Celna w Białej Podlaskiej.

Początkowo celnicy szacowali, że może chodzić o 80 tys. paczek papierosów. Po zakończeniu trwającego tydzień rozładunku okazało się , że w ładunku ukrytych było 102 278 paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 1 mln złotych.

Do toczącego się postępowania oprócz papierosów zajęty został też samochód wraz z naczepą i towarem.

Kierowcy ciężarówki grozi wysoka grzywna i kara do 2 lat pozbawienia wolności.

(fot. Izba Celna Biała Podlaska)