Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do Lublina trafiło mistrzostwo Polski w I Akademickich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

W dniach 17-19 listopada odbyły się w Szczyrku I Akademickie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Załoga z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pokonała cztery drużyny i zajęła pierwsze miejsce, zdobywając mistrzostwo Polski.

I Akademickie Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Szczyrku w dniach 17-19 listopada, są już za nami. W zawodach udział wzięło pięć drużyn, reprezentujących następujące uczelnie: Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Ekipy z powyższych szkół musiały się zmierzyć z trzema konkurencjami, w tym jedną nocną. Jej głównym zadaniem było zadbanie o bezpieczeństwo zespołu oraz udzielnie pomocy osobie nieprzytomnej. We wszystkich zadaniach, które zespoły miały do wykonania, studenci z Lublina byli bezkonkurencyjni i zdobyli największa liczbę punktów, tym samym przywożąc puchar za zajęcie pierwszego miejsca.

15027849_194218497701482_1820816442660416574_n

I Akademickie Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy mają zainicjować cykl zawodów poświęconych znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przez młodzież, gdyż jak pokazują statystyki tylko co 4 Polak wie, jak udzielać pierwszej pomocy. Brak znajomości zasad pierwszej pomocy sprawia, że poszkodowany ma znacznie mniejsze szanse na przeżycie, gdyż to właśnie pierwsze minuty po wypadku decydują o zdrowiu i życiu osób w stanie zagrożenia zdrowia bądź życia.

Celem Mistrzostw jest podniesienie wśród studentów poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie w nich kompetencji społecznych polegających na podjęciu działań w zakresie udzielenia pierwszej pomocy osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia.

Merytoryczną obsługę Mistrzostw pierwszej pomocy zapewniają ratownicy medyczni Pogotowia Ratunkowego oraz Grupy Beskidzkiej GOPR-u zgodnie ze standardami Polskiej Rady Resuscytacji zawierającymi 16 modułów pierwszej pomocy: bezpieczeństwo ratownika w miejscu zdarzenia, planowanie działań ratowniczych, badanie poszkodowanego w celu rozpoznania urazów, posługiwanie się standardowym zestawem opatrunkowym, rany i ich zaopatrywanie, postępowanie w przypadku krwotoków, postępowanie w wypadku wstrząsu, urazy kostno stawowe i ich zaopatrywanie, postępowanie w wypadku oparzeń i odmrożeń, postępowanie w przypadku zmiażdżenia i amputacji, postępowanie w razie urazów klatki piersiowej i brzucha, postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym, postępowanie w razie ataku padaczki, nagłe zatrzymanie krążenia, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, obsługa automatycznego defibrylatora AED.

Gratulujemy ekipie z Lublina za zajęcie pierwszego miejsca!

2016-11-20 11:55:09
(fot. nadesłane)

Jeden komentarz

  1. Bezapelacyjnie szacunek

Z kraju