W czwartek w regionie burze. Miejscami mogą być gwałtowne

IMG_20180509_164458

Dzisiaj cała Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia, a nad zachodnie dzielnice kraju wkroczy rozmywająca się zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Morza Północnego. Termometry na obszarze woj. lubelskiego pokażą od 25°C do 27°C, lokalnie wystąpią zjawiska burzowe.

 

Dzisiaj ponownie mieszkańców województwa lubelskiego czekają burze, miejscami z gradem, ale także silnym wiatrem i ulewnymi opadami deszczu. Już w godzinach południowych na obszarze naszego regionu może dojść do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji, która przyniesie burze. Na ogół powstawać mają pojedyncze komórki burzowe, mogą uformować się również wolno przemieszczające się multikomórki burzowe.

Powstanie chmur burzowych spodziewane jest na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, trudno wskazać dokładne miejsce, w którym uformują się zjawiska burzowe, może stać się to wszędzie. Powolny ruch ośrodków burzowych odbywać ma się początkowo z południowego-wschodu na północny-zachód, w drugiej części dnia ulegnie zmianie na południowy z kierunkiem na północ.

Burze przyniosą lokalnie grad do 2 cm, silny deszcz, który miejscami może przynieść zalania, jak i też silny wiatr do 70 km/h. Oprócz tego najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus charakteryzować będą się dużą aktywnością elektryczną.

Przeważać mają na ogół pojedyncze komórki burzowe z okresem trwania od 15 do 45 minut, chociaż w drugiej połowie dnia niewykluczone są także większe, słabo zorganizowane burze multikomórkowe. Do starych komórek burzowych, dobudowywać mogą się kolejne nowe, bądź też może uformować się niewielki klaster burzowy. Konwekcja i związane z nią burze zacznie zanikać pod wieczór, a całkowicie ustanie do pierwszej części nocy.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-05-10 07:06:53
(fot. lublin112.pl)