Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Czeczeńcy zapowiedzą przystanki w autobusach

Przez dwa tygodnie pasażerowie podróżujący komunikacją miejska przez centrum Lublina usłyszą w głośnikach zapowiedzi przystanków w wykonaniu czeczeńców.

Od piątku, przez dwa tygodnie, zapowiedzi głosowe przystanków komunikacji miejskiej, jakie pasażerowie słyszą w autobusach i trolejbusach będą odtwarzane z wyraźnym akcentem czeczeńskim. Akcją zostały objęte 22 zespoły przystankowe zlokalizowane w centrum Lublina. Granicę obszaru oddziaływania akcji wyznacza Strefa Płatnego Parkowania. Jednak nie wszystkie pojazdy będą włączone do tej akcji, nowe zapowiedzi usłyszą pasażerowie jadący pojazdami zakupionymi ze środków unijnych

Akcja została zorganizowana przez artystkę Karolinę Freino. Założeniem jej projektu jest w sposób symboliczny zniesienie izolacji czeczeńskiej mniejszości oraz ma za zadanie podjąć pytanie o tożsamość, o to, kogo włączamy, a kogo wykluczamy ze wspólnoty państwowej i narodowej. Przystanki komunikacji miejskiej będą zapowiadane przez członków czeczeńskiej społeczności Lublina. W pojazdach będzie można usłyszeć głosy ze wschodnim akcentem, zróżnicowane pod względem wieku i płci.

Jak wyjaśnia Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM- Z punktu widzenia komunikacji miejskiej, akcja ma również szerszy kontekst, gdyż 16 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej to ogromna zbiorowość, zróżnicowana pod kątem nie tylko narodowościowym, ale także społecznym czy zawodowym. Samych studentów pochodzących z zagranicy jest w Lublinie około 3 tys. Będzie to doskonała okazja do uświadomienia sobie jak heterogeniczną grupę stanowią osoby korzystające wspólnie z nami, na co dzień, z transportu miejskiego. Być może uda nam się w gonitwie codziennych spraw dostrzec naszych współpasażerów, pochodzących z innych krajów czy miejsc, często o niestabilnej sytuacji polityczno – gospodarczej – dodaje Góźdź.

Jest to już kolejna akcja artystyczna, która zorganizowana została w pojazdach komunikacji miejskiej. Wcześniej pasażerowie mogli spotkać się z np. projektami związanymi z czytaniem poezji w pojazdach czy występami chóru szkolnego. Tego typu akcje spotykają się najczęściej z pozytywnym odbiorem ze strony pasażerów.

(fot. lublin112)
2013-11-07 18:40:03

5 komentarzy

  1. szkoda tylko, że nigdzie na świecie Polacy nie są należycie traktowani, nie ma mowy o tolerancji, wskażcie mi inne jakieś zagraniczne miasto, gdzie Polacy robią więcej, niż podcierają dupę obcym czy zmywają za nich gary. Smutna prawda, ale cóż…Artyści mają inne postrzeganie rzeczywistości, niejednokrotnie krzywdzące.

  2. @grafik
    W d***e byles, g***o widziales!

  3. grafiku widocznie nie byłeś za oceanem skoro masz takie płytkie zdanie nt. Polaków na emigracji 🙂

  4. debile ale cóż niedługo będzie po żydowsku…….?????

Z kraju