Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz bliżej do tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego. Organizatorzy zdradzają szczegóły imprezy

Już po raz kolejny, podczas lubelskiego jarmarku Jagielońskiego, będzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal ten dotyczy bowiem kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją.

W dniach 17-19 sierpnia Stare Miasto w Lublinie wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Oznacza to, że już po raz dwunasty odbędzie się Jarmark Jagielloński, czyli trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.

– Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odkrywamy kulturę ludową i tradycyjną na nowo, w zupełnie nieoczywistym dla niej środowisku, bo w mieście. Ten festiwal to przeniesienie świata wiejskiego do miejskiego i pokazanie jego ciągłości w nowym wymiarze. Chcemy pokazywać w proponowanych wydarzeniach człowieka autentycznego – rzemieślnika, śpiewaka, człowieka wsi. To nasza historia, jesteśmy jej spadkobiercami i warto ją poznać. Dlatego też odwracamy proporcje, zmieniając przechodnia w aktywnego uczestnika, a nie tylko obserwatora – zaprasza Bartłomiej Drozd, koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Podczas tegorocznego jarmarku Jagiellońskiego, tradycja i współczesność, wieś i miasto będą się mieszać i łączyć, stworzą też zupełnie nową jakość. Szczególnie da się to zauważyć na koncercie re:tradycja, który odbędzie się o godzinie 19:30 w piątek 17 sierpnia na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Jak co roku spotkają się na nim wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim.

Z pieśniami z Biskupizny wystąpi śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykona Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być tylko jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane zobaczyć podczas Jarmarku.

Muzyczna scena Festiwalu to także muzyka mongolska w połączeniu z wpływami francusko-bułgarskimi w wykonaniu zespołu Violons Barbares, wyjątkowe cypryjskie melodie grupy Monsieur Doumani, tradycyjna muzyka z Norwegii od zespołu Raabygg, a także muzyka, tańce i ceremonie zaślubin Berberów w wykonaniu marokańskiej Grupy Cherifa.

-Prawdziwa, źródłowa muzyka ludowa jest dla wielu osób całkowicie nieznana, a medialne przykłady często z nią mylone. Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Jarmarku Jagiellońskiego chcą zaproponować po raz kolejny muzykę wiejską, w jej niezmienionej postaci, tzw. „in crudo”. Dlatego też podczas Jarmarku nie zabraknie muzyki granej spontanicznie na ulicach miasta, pełnej oberków, mazurków, podróżniaków czy polek, jak i tej wykonywanej podczas wieczornych koncertów i potańcówek – dodaje Bartłomiej Drozd.

Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele m.in.: kapela Zdzisława Marczuka z Zakalinek, Gołoborze grające repertuar dorzecza Prosny, kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego, Mażurki, Diabubu, Trio WoWaKin czy grupa US Orchestra. Dodatkowo podczas jednej z potańcówek, która odbędzie się 18 sierpnia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zaproszeni artyści zaprezentują repertuar wojenny i okresu międzywojnia.

Program festiwalu to także pokazy oraz warsztaty sztuki i rzemiosł tradycyjnych, tańca czy śpiewu. Takiej wiedzy nie może przekazać nikt inny, jak tylko prawdziwi mistrzowie w swoich dziedzinach. Do Lublina przyjadą więc twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski, z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji, a także po raz pierwszy z Bułgarii, Szwecji i Maroka. Organizatorzy zapraszają wyłącznie osoby, które reprezentują dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Jarmark Jagielloński odróżnia od innych wydarzeń jarmarcznych to, że nie można na nim wykupić stoiska. Na Starym Mieście w Lubinie zobaczymy więc kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosło.

Towarzyszyć temu będą pokazy i warsztaty, które pozwolą uczestnikom wejść w świat zapomnianych technik, a dzięki uczestnictwu w zajęciach docenić kunszt, precyzję i długie godziny pracy ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest koronkarstwo. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik na Jarmarku Rękodzielniczym, na wystawach tematycznych prezentujących m.in. prace jednych z najlepszych koronkarek z Koniakowa. Koronce poświęcona jest też Letnia Szkoła Koronczarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych.

Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Spędzimy tam czas na wspólnej zabawie z dala od technologii. To także okazja do poznania się nawzajem, zwyczajnej rozmowy poprzez tradycyjne gry – niegdyś znane, a dziś już zapomniane. Rodzice staną się przewodnikami i pokażą dzieciom jak kiedyś się bawili, a może nawet sami się zapomną, kiedy zobaczą znajome gry i na nowo poczują się jak dzieci. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, zwrócimy się ku temu, co czasami zapomniane: żywemu spotkaniu z drugim człowiekiem.

(fot. lublin112)
2018-07-15 17:42:17

4 komentarze

  1. Zagadka: Kogut wchodzi na dach i składa jajko. Na którą stronę dachu spadnie?
    Dla zwycięzcy 2-tygodniowe wakacje w korei północnej.

  2. jaja znoszą/niosą w markecie, każdy miastowy to wie.

Z kraju