Chcieli 25 mln dolarów łapówki za kontrakt na dostawę ciągników do Afryki. Zostali zatrzymani przez CBA

Dzisiaj rano Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Warszawie dwóch obcokrajowców a następnie polskiego przedsiębiorcę. Sprawa dotyczy żądania olbrzymiej łapówki, w zamian za korzystny kontrakt wart 100 mln dolarów.

 

Dwóch obywateli Izraela zatrzymali w środę rano w Warszawie funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyźni podający się za biznesmenów, powoływali się na wpływy w rządzie jednego z afrykańskich krajów. Dzięki tym koneksjom obiecywali jednej z polskich firm załatwienie rządowego kontraktu na dostawę do Zambii maszyn rolniczych.

Sprawa dotyczy lubelskiego Ursusa, który od kilku lat dostarcza do Afryki ciągniki i maszyny rolnicze. Zatrzymani w zamian za korzystne rozstrzygnięcie przetargu o wartości 100 mln dolarów, żądali 25 mln dolarów. Większość z tej kwoty miała trafić bezpośrednio do urzędników z Zambii, którzy są decyzyjni w sprawie rozstrzygnięcia przetargu.

Kontrakt na dostawę ciągników i maszyn do Zambii jest finansowany przez polski rząd w ramach międzynarodowego programu pomocowego dla Afryki. Sam przetarg ogłasza zaś konkretny kraj afrykański i on sam dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty. Jak informuje CBA, w tej sprawie zatrzymano też jednego obywatela Polski. W chwili obecnej nie zdradzono, czy jest on pracownikiem lubelskiego Ursusa oraz jaki jest jego udział w tej sprawie.

(fot. CBA)
2017-01-11 14:46:14