Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcesz się podzielić jedzeniem? Przynieś do powstałej w Lublinie Jadłodzielni

Jadłodzielnia jest w pełni samoobsługowym miejscem, gdzie każdy ma szansę uratować jedzenie przed zmarnowaniem. „Masz nadmiar – przynieś, masz ochotę na coś do jedzenia – częstuj się! Tutaj bierzesz i dajesz całkowicie za darmo!” To hasło tłumaczy zasadę działania Jadłodzielni.

W Lublinie na targowisku nr 1 przy al. Tysiąclecia, dzięki otwartości osób zarządzających terenem, box nr 97 zamienił się w punkt, w którym realizowana jest idea foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem. Jadłodzielnia to miejsce, w którym każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. W punkcie znajduje się lodówka oraz regały z półkami, gdzie można zostawić jedzenie. Oficjalne otwarcie Jadłodzielni Lublin dla mieszkańców nastąpi w piątek o godz. 13.00.

Dla kogo jest Jadłodzielnia?

To miejsce dla wszystkich. Dla tych, którzy nie mają pomysłu lub możliwości zagospodarowania nadwyżek żywności, dla handlowców, którym pozostanie np. pół skrzynki warzyw, dla właścicieli i pracowników sklepów czy straganów, którzy z bólem serca wyrzucają nienadające się już do sprzedaży jedzenie, dla firm cateringowych, którym zostało jedzenie po konferencji czy firmowej Wigilii, także dla każdego mieszkańca Lublina chcącego podzielić się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować gdy na przykład domownicy na dłużej wyjeżdżają z domu.

Zanim powstała Jadłodzielnia kilka prywatnych sklepów zadeklamowało się do wspierania idei dzielenia się pożywieniem, a także właściciele niektórych punktów z samego targu.

Box nr 97 jest wyraźnie oznaczony, tuż przy północno – zachodnim wejściu, od strony sklepu LSS Społem Lux. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co można, a czego nie można zostawiać w Jadłodzielni zostały jasno określone zasady, które widnieją na boxie. O czystość dba opiekun, który codziennie sprawdza stan Jadłodzielni. Jadłodzielnia jest inicjatywą społeczną, wszyscy tutaj działają wolontariacko.

Chcesz się podzielić jedzeniem? Przynieś do powstałej w Lublinie Jadłodzielni

Jak można pomagać?:
● Przynosząc żywność, której sami nie zagospodarujemy,
● Zachęcając do idei sklepy, piekarnie, restauracje, bary, firmy cateringowe, garmażerki i nawiązując z nimi współpracę,
● Zostając Ratownikiem Żywności – jego zadaniem jest odbierać jedzenie z umówionych miejsc i dostarczać je do Jadłodzielni,
● Promować ideę foodsharingu wśród rodziny i znajomych.

– Wierzymy, że poprzez funkcjonowanie Jadłodzielni kreowane będą dobre nawyki takie jak racjonalne zakupy, świadoma konsumpcja, dzielenie się z innymi, a także budowanie więzi społecznych. Każdy, kto współtworzy to miejsce buduje poczucie odpowiedzialności za ograniczenie marnowania jedzenia. Jadłodzielnia Lublin jest miejscem wyjątkowym, bo pierwszym w naszym mieście. Jest wielu ludzi, którzy czekali z niecierpliwością na jej uruchomienie stąd przekonanie, że podobnie jak w najsłynniejszej Jadłodzielni w Toruniu, będziemy mieć gości, którzy będą przyjeżdżać specjalnie na targ aby zobaczyć Jadłodzielnię. Będzie to miało także pozytywny wpływ dla naszych sąsiadów, sprzedawców z targu i okolic, którzy kibicują tej inicjatywie. Wspieramy się wzajemnie zachęcając tych, którzy przychodzą do Jadłodzielni przy okazji do zakupów na targu – informuje Katarzyna Krygier.

Chcesz się podzielić jedzeniem? Przynieś do powstałej w Lublinie Jadłodzielni

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, w których wyrzuca się najwięcej jedzenia – w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca znajdujemy się na piątym miejscu w UE (235 kg/os/rok). Według badania CBOS co czwarty z nas wyrzucił jedzenie w ciągu ostatnich siedmiu dni. Zgodnie z danymi Eurostatu w Polsce marnuje się około 9 mln ton żywności rocznie.

(fot. pixabay.com, mat. org.)

Jeden komentarz

  1. Znając Polskich JANUSZY box zawsze będzie pusty , szkoda tylko ludzi potrzebujących.

Z kraju