Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Były medale i odznaczenia. W Lublinie trwają obchody 100-lecia pogotowia ratunkowego

W Lublinie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 100–lecia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ. Jutro przygotowano atrakcje dla mieszkańców.

Czwartkowe obchody rozpoczęła msza św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji pracowników Celebrował ją Arcybiskup Stanisław Budzik. Następnie uczestnicy spotkali się w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość Jubileuszu. Wzięli w niej udział pracownicy pogotowia i zaproszeni goście. Zarówno obecnym, jak i byłym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe oraz medale okolicznościowe.

Jubileusz był też okazją do podziękowań i wyróżnień dla wszystkich zaangażowanych w pracę na rzecz lubelskiego pogotowia ratunkowego. – Chcę podziękować Państwu za te sto lat niesienia pomocy każdemu, kto jest w potrzebie, bez względu na narodowość, płeć, wyznanie czy przynależność partyjną – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.

– Człowiek na co dzień nie zastanawia się nad tym, ile Państwu zawdzięcza, a wszyscy zawdzięczamy poczucie bezpieczeństwa. Czy będąc w domu, czy w pracy, czy jadąc samochodem mamy świadomość tego, że jeśli cokolwiek by się stało to czas Państwa reakcji na to zdarzenie i czas, w którym przyniesiecie nam pomoc jest z roku na rok coraz krótszy. To wszystko dzięki Państwa postawie, zaangażowaniu- dodał wojewoda lubelski.

Jutro mieszkańcy Lublina będą mieli okazję do odwiedzenia filii i podstacji oraz Ośrodka Szkoleniowego należącego do pogotowia. Podczas dni otwartych w godz. 8 – 15 będzie można zobaczyć jak wygląda praca ratowników medycznych, obejrzeć zabytkowy sprzęt medyczny oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odwiedzać można Ośrodek Szkoleniowy położony przy ul. Bursaki 17, gdzie prowadzone będą pokazy pierwszej pomocy, ćwiczenia praktyczne i szkolenia a także podstacje.

W podstacji Śródmieście przy ul. Spadochroniarzy 8, odbędą się pokazy pierwszej pomocy, wystawa zabytkowego sprzętu medycznego, rozmowy z ratownikami medycznymi, będzie też możliwość obejrzenia ambulansu od środka. Z kolei w filii przy ul. Niepodległości 2 w Świdniku, obejrzeć będzie można pokazy pierwszej pomocy, odbyć ćwiczenia praktyczne, zmierzyć ciśnienie, porozmawiać z ratownikami medycznymi oraz obejrzeć ambulans od środka.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym Jubileuszu 100–lecia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie.

(fot. UW)
2017-03-02 20:06:12

8 komentarzy

  1. hmmm… swoją drogą to trochę dziwne że wszystkie służby państwowe mają jakieś lepsze czy gorsze mundury galowe, a takie pogotowie ratunkowe nie… Trochę słabo to wygląda stojąc ze sztandarem w „roboczych” ciuchach.

    • Bo Pogotowie to nie jest służba mundurowa, ratownicy z własnych kieszeni płacą za badania lekarskie, za kursy, nie to co w służbie mundurowej 13-stki, opłacone badania i szkolenia oraz wyższe zarobki, tutaj trzeba orać, żeby zarobić czytaj. dwa etaty inaczej jest marnie.

  2. Państwa reakcja na zdarzenie z roku na rok jest coraz krótsze. Pan wojewoda chyba nie wie ile mieszkańcy Lublina czekają na karetkę. Pomijając wyjazdy które nie mają nic wspólnego z ratownictwem a bardziej z darmową taksówka do szpitala. Bo tych wjazdów jest najwięcej.

  3. A nie piszecie,że w trakcie gali ulica Sklodowskiej byla zamknięta przez policję. Ciekawe dlaczego???? Skoda superb z panem dyrektorem pogotowia i skoda wojewody nie mogły zaparkować bez asysty ???? A może pan biskup musiał mieć godną oprawę książęcego wjazdu????

    • skoro już pytasz to była zamknięta po godz. 17 bo był wypadek i nie ma to nic wspólnego z „galą” ….zadowolony ?

  4. A z okazji setki najlepszego dla Pani i Panów RATOWNIKÓW, LEKARZY I ZWYKŁYCH PRACOWNIKÓW. O Was zwykli ludzie czekający na pomoc pamiętają i dziękują za waszą pracę!!!

  5. Mi się zdaje, czy ci ze sztandarem mają białe lateksowe rękawiczki?

Z kraju