Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Burzowy wtorek w regionie. Ostrzeżenie pogodowe dla Roztocza

W poniedziałek region dostał się pod wpływ niewielkiego, górnego niżu, jaki charakteryzował się zwiększoną ilością wilgoci. Doszło do powstania konwekcji, zagrzmiało w rejonie Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa. Były to jednak słabe burze.

We wtorek Polska znajdzie się jeszcze w zasięgu słabnącego wyżu z północy Europy, jednak dość szybko wschodnie dzielnice kraju zacznie obejmować płytka zatoka niżowa związana z rozległym obszarem niżowym znad Bałkanów. Ze wschodu kontynentu europejskiego napływać ma coraz cieplejsze i wilgotniejsze powietrze polarno-morskie.

Na obszarze województwa lubelskiego burze mogą pojawić się już w pierwszej części dnia i największe ich ryzyko będzie na Roztoczu, gdzie modele numeryczne prognozują strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze, jakie mogą okazać się kluczowe do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Prognozuje się powstanie kilku ośrodków burzowych, które mogą mieć tendencje do łączenia się w niewielkie multikomórki burzowe. Spodziewane są silniejsze opady deszczu, które miejscami z uwagi na dużą wodność atmosfery i małą prędkość przemieszczania mogą prowadzić do lokalnych podtopień, oprócz tego prawdopodobny jest grad o średnicy od 1 cm do 2 cm i silniejszy wiatr do 75 km/h oraz duża aktywność elektryczna.

Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się z południowego-wschodu na północny-wschód. Im dalej na północ od Roztocza, tym ryzyko zjawisk burzowych ma spadać, chociaż lokalnie należy spodziewać się burz pulsacyjnych, z ulewnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień, gradem do 2 cm i dużą ilością wyładowań. Cykl trwania pojedynczej komórki wyniesie od 15 do 45 minut. Najmniejsze szanse na burze będą w północnej części województwa lubelskiego.

Temperatura powietrza wyniesie od 22°C do 25°C, natomiast intensyfikacji ilości chmur burzowych spodziewamy się głównie w drugiej części dnia, szczególnie na obszarze Roztocza, miejscami burze mogą pojawić się w centralnej części regionu.

Burze mogą trwać do godzin wieczornych, jednak całkowicie zanikną do pierwszej części nocy.

W środę czeka nas kolejny dzień z burzami, powinno być ich jednak zdecydowanie więcej oraz mają przybierać na ogół charakter rozproszony.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-05-08 07:22:14
(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Gdzie te burze?

  2. Bąbell 8 maja 2018 o 20:22, thanks so much for the post.Really thank you! Great.

Z kraju