Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Branża owocowa spotka się w Targach Lublin (PROGRAM)

Pełna oferta produktów i usług dla branży sadowniczej, profesjonalne konferencje z ekspertami i pierwszy w Polsce pokaz pracy maszyn na specjalnie uformowanym na hali polu. Tak przedstawia się IV edycja Targów Best Berries- najważniejszego wydarzenia dla producentów owoców miękkich, które odbędzie się 6-go i 7-go października w Targach Lublin. Wstęp jest bezpłatny.

Lublin to idealne miejsce do organizowania targów sadowniczych. Województwo lubelskie jest liderem na owocowej mapie Polski. Znajduje się tu aż 52 000 h upraw owoców miękkich, co stanowi ponad 1/3 wszystkich tego typu upraw w Polsce. Jesteśmy na 1. miejscu w kraju w powierzchni upraw malin i porzeczek i na 2. miejscu w powierzchni upraw truskawek.

Wszystko dla sadowników

Na Targach będzie można zobaczyć szeroki asortyment maszyn dla branży sadowniczej – od sadzarek, glebogryzarek i pielników, poprzez opryskiwacze, kombajny do zbioru owoców miękkich po całą gamę ciągników sadowniczych. Poza bogatą oferta maszyn pojawią się firmy ze środkami ochrony roślin, nawozami, sadzonkami i usługami dla rolnictwa.

– Będziemy gościć też kilka firm z zagranicy, zajmujących się m.in. produkcją opakowań czy tworzeniem linii produkcyjny na potrzeby branży owocowej. Łącznie swoje produkty zaprezentuje niemal 100 wystawców. – mówi Mirosław Maciej Wituch, Dyrektor Targów Sadowniczych Best Berries.

Wiedza to podstawa

Dwudniowe Targi są doskonałą okazją do odbycia spotkań w gronie profesjonalistów, zasięgnięcia porad na temat najnowszych technologii stosowanych w sadownictwie i uprawie owoców miękkich. W sobotę odbędzie się konferencja pn. „Biostymulatory w sadownictwie”, natomiast w niedzielę zorganizowana będzie II Wschodnia Konferencja Truskawkowa. W tym roku tematem przewodnim będą „Technologie na trudne czasy”. Wykłady poprowadzą eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz znani doradcy jagodowi. Podczas wydarzenia zostanie również rozstrzygnięty konkurs „Rolnik Lubelszczyzny 2018”, organizowany przed Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

600 ton ziemi na hali

W tym roku przygotowane będzie specjalne widowisko, którego jeszcze nigdy w Polsce nie było – pokaz pracy maszyn sadowniczych na hali. Ta nietypowa prezentacja, przyciągająca uwagę zwiedzających na zagranicznych targach rolniczych, swój polski debiut będzie miała właśnie podczas Targów Best Berries 2018.  

– Przywieziemy na halę ponad 600 ton ziemi, z której będą formowane zagony, a następnie prezentowane będą pokazy pracy maszyn m.in. do sadzenia, nawadniania, pielenia. Pokazy polowe będzie można obejrzeć zarówno w sobotę jak i w niedzielę. – zachęca Dyrektor Wituch.

O trudnościach w branży owoców miękkich

Ważną częścią Targów będzie debata na temat przyszłości polskich owoców miękkich. Niskie ceny w skupach, nieopłacalność upraw,  napływ owoców miękkich zza wschodniej granicy – to główne problemy, które w tym roku dotknęły przedstawicieli branży sadowniczej w Polsce. Jak poradzić sobie z kryzysem? Na te i inne pytania odpowiedzą, podczas Targów Best Berries, przedstawiciele najważniejszych instytucji, kierujących polskim rolnictwem, w tym reprezentanci z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poniżej  ramowy program:

6 października(sobota)

9:00-17:00 Ekspozycja targowa na hali C

10:00-12:30 Konferencja „Biostymulatory w sadownictwie”, hala A

12:00 Otwarcie Targów Best Berries i wręczenie nagród w Konkursie „Rolnik Lubelszczyzny”, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, scena na hali C

13:30-15:30 Pierwszy raz w Polsce – pokaz pracy maszyn oraz technologii,  wykorzystywanych w uprawie truskawek na specjalnie uformowanym polu na hali,  hala C

7 października(niedziela)

9:00-16:00 Ekspozycja targowa na hali C

10:00-12:30 II Wschodnia Konferencja Truskawkowa „Technologie na trudne czasy”, hala A

13.00-15.00 Pierwszy raz w Polsce – pokaz pracy maszyn oraz technologii,  wykorzystywanych w uprawie truskawek na specjalnie uformowanym polu na hali,  hala C

Debata „Przyszłość polskich owoców miękkich”, hala A

Komentarze wyłączone

Z kraju