Bezpłatne badania mammograficzne ruszają na Lubelszczyźnie

null

Od połowy sierpnia mammobus odwiedzi siedem gmin na terenie powiatu lubelskiego. Panie na bezpłatne badania mogą zapisywać się już teraz.

Specjalny mammobus przyjedzie na Lubelszczyznę 14 sierpnia i jako pierwsze z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać panie mieszkające w gminie Krzczonów. Potem odwiedzi gminy Wólka, Głusk, Bełżyce, Strzyżewice, Konopnica i Garbów. Badania są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a mogą z nich korzystać kobiety urodzone w latach 1944 – 1963, czyli będące w wieku od 50 do 69 lat. Według specjalistów ten przedział wiekowy jest najbardziej narażony na zachorowanie na raka piersi.

Badania będą mogły wykonać również kobiety z poza tego przedziału wiekowego, jednak dla nich będzie ono płatne. Aby skorzystać z badań, należy wcześniej dokonać telefonicznej rejestracji pod numerami telefonów  58 666 2 444 lub 801 080 007. Na badania należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, oraz wyniki poprzednich badań, jeżeli były takowe wykonywane.

Mammobus będzie czekał na zainteresowane kobiety 14 sierpnia przy urzędzie gminy w Krzczonowie, 19 sierpnia na placu przy Urzędzie Gminy Wólka w Jakubowicach Murowanych, również tego samego dnia przy szkole podstawowej w Mętowie w gminie Głusk. 20 sierpnia stanie przed Miejskim Domem Kultury w Bełżycach a także przy budynku Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Strzyżewicach. Również tego dnia badania będą wykonywane w gminie Konopnica, przy ośrodku zdrowia w Motyczu zaś 22 sierpnia w gminie Garbów w Garbowie Pierwszym przy Gimnazjum.

Jak przekonują lekarze , wczesne wykrycie nowotworu gwarantuje jego wyleczenie.  Badanie jest bezbolesne, trwa tylko chwilę a dzięki niemu kobiety mogą uniknąć poważnych powikłąń zdrowotnych w przyszłości.
(fot. NFZ)