Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Bełżyce: Załamał się strop remontowanego budynku. Ranny 56-latek zabrany śmigłowcem LPR

W sobotę w Bełżycach doszło do wypadku na terenie budynku przy ul. Szpitalnej. Interweniowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Do zdarzenia doszło około godziny 14 w remontowanym budynku przy ul. Szpitalnej w Bełżycach. Pod mężczyzną, który pracował wewnątrz remontowanego starego szpitala, załamał się strop na wysokości ponad 3 metrów. Na miejscu interweniowało pogotowie ratunkowe i policja. W wyniku upadku z wysokości mężczyzna doznał poważnych urazów ciała.

Stan poszkodowanego był na tyle poważny, że został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Lublinie.

Jak poinformował nas mł. bryg. mgr inż. Michał Badach rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy nie interweniowali na miejscu wypadku.

Jak ustaliliśmy mężczyzna przechodzi specjalistyczne badania, po których lekarze ocenią dokładny stan jego zdrowia.

Miejsce, w którym doszło do wypadku to dawny zespół dworski, niegdyś szpital, który obecnie jest w prywatnych rękach. Dwór został wzniesiony w latach 40-tych XIX wieku. Przed wojną zabudowania należały do rodziny Brzezińskich a później były w rękach Zarańskich. Obiekt został sprzedany dla Samorządu na szpital w 1920r. Zespół dworsko-parkowy obejmował dwór, park, staw z otoczeniem oraz szpaler drzew. Ostatni remont budynku był przeprowadzany w latach 80-tych XX w. Od tamtego czasu obiekt był opuszczony i nieużytkowany. W 2002 r. zespół został przejęty przez Gminę Bełżyce a w ostatnich latach przeszedł w prywatne ręce. Nadal jednak jest to obiekt zabytkowy wpisany do Rejestru Zabytków

Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od Czytelników – Dziękujemy!

2014-04-05 16:15:53
(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. bo w bełżycach sie umieraaa!!!!

  2. Teraz zbiegnę się tam niezliczone ilości kontrolerów różnej „maści” i będą radzić jak z gówna zrobić miód.

  3. „Nadal jednak jest to obiekt zabytkowy wpisany do Rejestru Zabytków.” – to ciekawe czemu pół tego zabytku zostało wyburzone?

  4. bo bendzie budowane z nowych cegieł znam tego właściciela tego dworku zobaczycie jak go odnowi wszystko bendzie nowe wedle starego dworka tak jak był wybudowany jak ktoś niewierzy to niech podjedzie do babina lub do wojciechowa tam są dworki przez tego pana odnowione cudnie od nowione i bardzo piękne wnętrza tak jak było kiedyś inaczej mówiąc bogate wnętrza byłam w babinie w dworku pięknie tam jest.

  5. Przed wojną zabudowania należały do rodziny Bełżyckich a później były w rękach Zarańskich. Obiekt został sprzedany dla Samorządu na szpital w 1920r. Zespół dworsko-parkowy obejmował dwór, park, staw z otoczeniem oraz szpaler drzew.
    jeśli piszemy to piszmy już dokładnie Dworek nie był nigdy własnością rodu Bełżyckich

    Dwór położony w północno-wschodniej części miasta, za rzeką Krężniczanką, u zbiegu obecnych ulic dr Władysława Grażewicza i Szpitalnej, zbudowali w latach 40-tych XIX wieku bracia Ignacy i Franciszek Brzezińscy, pragnący stworzyć nowy ośrodek bełżyckich dóbr ziemskich. Przestronny budynek dworu – jednopiętrowy, murowany z cegły – posiada portyk z balkonem i balustradą. Dwór wniesiono w stylu klasycystycznym, ale posiada też elementy neogotyckie.
    Znakomity polski filozof Władysław Tararkiewicz tak pod koniec XIX wieku widział dwór w Bełżycach – własność dziadka swej babki Marii Tatarkiewiczowej:
    “Dwór był parterowy, ale przestronny, wzniesiony w latach klasycyzmu, ale gankowi dodano później sterczyny neogotyckie był to styl lubelski. Jadało się na starych Ćmielowach malowanych w kwiaty (…). Biblioteczka była niewielka, ale zawierała ni mniej ni więcej tylko francuską Grande Encyclopedie d’ Alemberta i Diderota, w skórę oprawne wielkie tomy, do których nikt już na pewno nie zaglądał. Ogród był staroświecki, lipy w kwadrat, ale lipy bardzo stare. Atrakcją była wielka niedokończona budowla na drugim krańcu ogrodu: zaczęta w XVIII wieku, ale doprowadzona tylko powyżej parteru, a używana teraz jako oranżeria; była rajem dla dzieci i zabawy w chowanego. Drugą atrakcją było miasteczko, zaledwie stawem oddzielone, od dworskich zabudowań”.
    W końcu XIX wieku dwór przejęła wżeniona w ród Brzezińskich rodzina Zarańskich z Matczyna. W 1918 r. majątek bełżycki został rozparcelowany, dwór przeszedł na własność państwa. W 1922 roku obiekt adaptowano na potrzeby służby zdrowia – umieszczono w nim mały, kilkułóżkowy szpital. Remontowany w latach 80-tych mieści dziś Pogotowie Ratunkowe.
    Dawny dwór otaczają pozostałości parku założonego w XIX wieku (ok. 50 drzew) z bogatym drzewostanem od strony doliny Krężniczanki. Ogród dworski został poważnie zniszczony w okresie międzywojennym, a w latach 70-tych XX wieku na jego terenie usytuowano osiedle mieszkaniowe, wytyczając ulice wzdłuż dawnych alejek spacerowych parku.

    ———————–
    Nie myli się ten kto nic nie robi – dziękujemy za to obszerne uzupełnienie – nazwisko rodowe zostało zmienione – pozdr lublin112

Z kraju