Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Będą wyższe kary dla przestępców drogowych. Przepisy ruchu drogowego mają się zmienić

Koniec z wyrokami w zawieszeniu za spowodowanie wypadku po pijanemu, ucieczka przed policją nie będzie już wykroczeniem lecz przestępstwem, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów za kierowanie autem pomimo zatrzymanych uprawnień oraz obligatoryjne informowanie sądów o historii kierowcy odpowiadającego za popełnienie na drodze przestępstwa. To zmiany w przepisach, których projekt przyjął sejm.

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach ruchu drogowego, który zakłada zwiększenie kar dla przestępców drogowych, głównie tych, którzy po raz kolejny je popełniają. Za wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych przepisów opowiedział się Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chodzi w nich głównie o to, aby kierowcy, którzy popełniają przestępstwo na drodze, mieli przekonanie o nieuchronności kary.

Ważna zmiana dotyczy sprawców wypadków drogowych, którzy spowodowali je znajdując się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. O ile teraz zdarza się, kiedy to w takim zdarzeniu poszkodowana osoba dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub też poniesie śmierć, sprawca otrzymuje wyrok w zawieszeniu. Po zmianach sprawca obligatoryjnie zostanie osadzony w Zakładzie Karnym na minimum dwa lata.

Większa kara spotka także tych kierowców, którzy niewiele sobie robią z decyzji sądu o zatrzymaniu im uprawnień za jazdę po pijanemu. Gdy taka osoba znów wsiądzie za kierownicę, oprócz dotychczasowej kary dwóch lat pozbawienia wolności, zostanie obligatoryjnie przedłużony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 15 lat. Jeżeli i to nie pomoże, kierowca będzie mógł trafić na 5 lat do więzienia.

W ostatnim czasie policjanci notują coraz więcej przypadków, że kierowcy nie zatrzymują się do kontroli i usiłują uciekać, starając się w ten sposób uniknąć odpowiedzialności. Obecnie traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi kara grzywny lub aresztu. Po zmianie przepisów kierowca, który świadomie nie zatrzyma się do kontroli i zmusi policję do pościgu, popełni przestępstwo. Zagrożone ono będzie karą do 5 lat więzienia oraz obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat.

Kolejną zmianą będzie wydłużenie okresu, w którym dochodzi do przedawnienia się wykroczeń drogowych. Obecnie jest tak, że tylko w ciągu roku ponad 1 000 sprawców wykroczeń unika kary, gdyż sądy nie zdążyły z wydaniem wyroku. Po zmianach, sprawy w których zostało wszczęte postępowanie, przedawnią się nie po dwóch a po trzech latach od dnia popełnienia. Do tego sądy podczas rozpatrywania spraw dotyczących przestępstw drogowych, będą miały za każdym razem przekazywaną przez policję historię kierowcy. Dzięki temu sędzia będzie miał wiedzę, na temat ilości i rodzaju popełnianych przez danego kierowcę wykroczeń, jak też też czy miał on już np. zatrzymywane uprawnienia itp.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-01-21 17:23:58

32 komentarze

  1. Czy to coś zmieni? Puki trzezwy będzie miał jako taki strach przed konsekwencjami, a jak się nachla?

    • easy – a jak się nachla zapominając o tzw bożym świecie, to są tacy, którzy mu pomogą przypomnieć sobie jak wytrzeźwieje.

  2. A wszystkie główne media atakują ministra za jakieś bzdurne nic nie wnoszące dla zwykłych ludzi zmian o sędziach i innych pierdołach, a mało kto pisze o takich zmianach. Brawo lublin112, że podajecie do wiadomości rzeczy ważne dla zwykłego człowieka, a nie „świń” przy korytach.

  3. Czy pan z Zamościa który łącznie uzbierał ponad 600 punktów karnych w końcu się doigra?

    • Łudzisz się nadzieją???
      Przecież to „ziomal”, „koleś”, albo chociaż syn „kolesia”.
      Nie od dziś wiadomo że: Kruk, krukowi… i urwa, urwie…

  4. a czy nadal beda rowni i rowniejsi czy moze ci co maja plecy w miescie beda znikali z ambon sadowych dziwnym cudem

Z kraju