Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Będą edukować dzieci na temat zanieczyszczeń powietrza i walki ze smogiem

Rusza ogólnopolski program „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Jego celem jest edukacja dotycząca zanieczyszczeń powietrza i walki ze smogiem. Jak dotąd z naszego regionu zgłosiły się 2 gminy i 20 szkół podstawowych.

Tylko do końca roku gminy i szkoły z województwa lubelskiego mogą zgłaszać się do udziału w ogólnopolskiej kampanii „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” organizowanej przez Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza. W ramach projektu najlepsze szkoły otrzymają warte 30 000 zł wyposażenie pracowni przyrodniczych, a gminy naukowe stacje zabaw. Wystarczy zaangażowanie mieszkańców oraz zgłaszanie szkół i gmin do programu.

Jak dotąd z województwa lubelskiego zgłosiły się gminy: Zamość i Baranów. Natomiast szkoły podstawowe, które zadeklarowały chęć przeprowadzenia z dziećmi zajęć poświęconych zanieczyszczeniom powietrza, działają m.in. na terenie: Lublina, Białej Podlaskiej, Zamościa, Chełma, Kazimierza Dolnego i Tomaszowa Lubelskiego.

– O tym, że mamy dzisiaj duży problem z jakością powietrza w Polsce wiedzą już chyba wszyscy. Pytanie, czy zastanawialiśmy się nad tym, co sami możemy zrobić, żeby nie oddychać „śmieciami”? Najwyższy czas, by zacząć edukować o zanieczyszczeniach powietrza dzieci i młodzież w Polsce. To oni za jakiś czas będą mieli realny wpływ na to, czym oddychamy – mówi Radek Brzózka, znany prezenter telewizyjny i popularyzator nauki, ambasador programu.

Aby zgłosić się do programu wystarczy wejść na stronę internetową www.powietrzebezsmieci.pl/szkoły i wypełnić formularz rejestracyjny. Pierwsze tysiąc szkół, które wyrażą chęć uczestnictwa, otrzymają AntySmogBox, czyli pudełko z wydrukowanymi materiałami edukacyjnymi potrzebnymi do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Pozostałe szkoły będą mogły pobrać materiały ze strony internetowej programu. Zadaniem uczestników programu jest przeprowadzenie pięciu zajęć w oparciu o materiały, oraz sporządzenie raportu dokumentującego zrealizowane zajęcia. Autorzy trzech najciekawszych lekcji otrzymają wyposażenie sali przyrodniczej o wartości 30 000 zł każda.

– Niedawno przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie, które miało nam pokazać co tak naprawdę o jakości powietrza myślą i wiedzą Polacy. Jedno z pytań dotyczyło sposobów na ochronę mieszkańców miast i wsi przed zanieczyszczeniami powietrza. Zdecydowana większość – aż 77 procent respondentów, stwierdziło, że: należy karać wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych. Natomiast nasza odpowiedź na dziś, to przede wszystkim edukować. Celem naszego programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” jest uświadomienie Polakom przyczyn i skutków zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska niskiej emisji, czyli najczęstszej przyczyny smogu. Chcemy uczyć dzieci jak chronić się przed zanieczyszczeniami i jak je ograniczać w codziennym życiu. Liczymy na to, że szkoły w województwie pomorskim licznie przyłączą się do naszej akcji – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG.

Trzy szkoły, które wygrają nowe pracownie poznamy jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami. Poza szkołami do kampanii mogą się włączyć również gminy z województwa lubelskiego. Do wygrania jest pięć naukowych stacji zabaw. Gminy zainteresowane udziałem w projekcie muszą do końca 2017 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy. W kolejnym etapie po weryfikacji zgłoszeń, między 8 stycznia a 28 lutego 2018 roku odbędzie się głosowanie, w którym mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na wybraną gminę. Wszyscy głosujący będą musieli zapoznać się wcześniej z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zanieczyszczeń powietrza, a następnie, jeszcze przed głosowaniem, odpowiedzieć na proste pytanie, związane ze smogiem. Naukowe stacje zabaw PGNiG wygra pięć gmin z największą liczbą głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

(fot. lublin112)
2017-12-14 22:10:55

17 komentarzy

  1. Wieśniaczka na szpileczkach

    Najpierw nauczcie dzieci bezpiecznie przechodzić na drugą stronę jezdni, a dopiero potem wąchania powietrza i donoszenia „komu trzeba”.

  2. A kiedy będą szkolenia na temat szkodliwości „chemtrails”, którymi opryskują nas z samolotów prawie każdego dnia. Przecież te opryski rozpylane z samolotu zawierające nanoczęsteczki metali ciężkich są dużo bardziej szkodliwe, niż dym z komina…

    • Dzieci wszystkie bajki o smokach znają
      Starych ludzi trzeba edukować
      A lepiej zabrać im piece na byle co .

      • Pan Cieć z alei lubartowskich w Mieście Inspiracji k/Świdnika

        Stefanek, dzieciaczku – zabronić, zabrać byle głupi potrafi, ale zaproponować coś w zamian za to zabronione, zabrane już trudniej,

    • Ty z baranów czy mułów? Nikt nas nie opryskuje a jak by to chciał robić to robił by to na siebie. Na tych wysokościach są prądy powietrzne które niosą.Tak ptaki latają tysiące kilometrów.

  3. I nie wciskajcie dzieciom kitu, że są tacy co śmieciami pala codziennie, ja jakbym chciała swoje śmieci, które zbiorę przez miesiąc, to może wystarczyłyby mi na niecały dzień palenia, a przez pozostałe 29 dni czym miałabym palić?

    • Współspalają śmieci a nie palą – to różnica.

      • Nawet nowy pjemiejek wie że można palić śmiecie! Taki ci on mundry. A może tak zrobić ankiety w szkole kto ogrzewa się śmieciami? Myślę, że nie znalazłaby się żadna odpowiedź potwierdzająca te brednie. Ale znalazło się lobby cwaniaków potrafiących na tym zarabiać.

  4. a kiedy wezma sie za palaczy tytoniu, którzy truja wszedzie, na ulicy, na klatkach, pod blokami, na balkonach

  5. Jeżeli nie będzie edukacji rodziców i dziadków to edukacja dzieci psu na budę. Dzieci wzorce do naśladowania czerpią w przeważającej ilości od rodziców i starszych od siebie. Komu dziecko ufa najbardziej? Rodzicom czy Pani w szkole lub przedszkolu? Zresztą. Kim za chwilę puści bombkę i to nie smog będzie stanowił zagrożenie.

  6. A wystarczy tylko obniżyć ceny gazu o VAT, akcyzę, opłątę przesyłową stałą, zmienną i ludzie przestaną palić byle czym z bogactwa jakie funduje nam nasz nierząd.

    • Taką cenę gazu zafundował nam Waldemar Pawlak z PSL podpisując wieloletnią umowę z Gazpromem. Z własnej inicjatywy chciał ją podpisać na jeszcze dłużej przy zdziwieniu sprzedawcy. Choć mamy najbliżej, płacimy najwięcej. W nagrodę dostał stołek w zarządzie lotniska Lublin a powinien trafić przed Trybunał Stanu po całkowitej konfiskacie majątku całej rodziny do trzeciego pokolenia wstecz. Ale jak widać, sitwa PO/PSL na Lubelszczyznie trzyma się świetnie.

      • Człowieku, za import z Rosji płacimy od jakiegoś już czasu praktycznie tyle samo co Niemcy, w dodatku ceny gazu dla odbiorców końcowych mamy jedne z najniższych w Europie – Kowalski płaci za metr sześcienny przeciętnie 1/2 tego, co Nieniec, taniej jest tylko na Bałkanach i za wschodnią granicą.

  7. Województwo Lubelskie

    Lepiej mogli by częściej kontrolować zakłady aby nic im nie uciekało a potem dopiero czepiać się smogu i ludzi czym palą

  8. Kiedys nazywało sie to indoktrynacją. Tak hodowano Pawke Morozowa. Tak uczono o postępie w badaniach (Łysenko np). Nic sie nie zmieniło.

  9. Nową kopalnie otwierają. dzieci niech uświadomią, że będą nowe miejsca pracy, rodzice będą mogli kupić lepsze zabawki, a jak dzieci dorosną to też będą mogły tam iść pracować.
    Barbórka już była, teraz czas na dzień ekologa.

Z kraju