Lublin: Z „Baobabu” powstanie rzeźba (zdjęcia)

photo_editor_1500051781220,klOWfqWibGpC785HlXs

Wkrótce z wyciętego na Placu Litewskim „Baobabu” powstanie rzeźba. Artystyczną pamiątkę dla Lublina wykona Mirosław Bałka, światowej sławy rzeźbiarz.

 

W maju tego roku topola czarna rosnąca na Placu Litewskim została wycięta. Usunięcie drzewa podyktowane było jego złym stanem. Fragmenty pnia złożono na terenie Galerii Labirynt u zbiegu ulic Popiełuszki i Poniatowskiego. Teraz zajmie się nimi rzeźbiarz Mirosław Bałka.

– To artysta, który od 1989 roku często bywa w naszym mieście – podkreśla Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.

– W czasie pobytów w Lublinie często przechodziłem obok tego drzewa. Znałem je z pozycji wertykalnej, teraz mamy horyzontalną – mówi Mirosław Bałka.

Mirosław Bałka jest jednym z najbardziej znanych na świecie współczesnych artystów polskich. Jego prace wystawiano w londyńskiej Tate Gallery, w Martin – Gropius – Bau w Berlinie, na Biennale w San Paulo, na Biennale w Liverpoolu i na Biennale Sztuki w Wenecji. Jako jeden z bardzo nielicznych artystów był zaproszony do wystawienia swej pracy w głównej sali galerii Tate Modern. Regularnie prezentuje także swoje prace w Lublinie.

2017-07-17 11:12:08
(fot. UM Lublin)