Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

AZS – choroba, z którą trudno żyć

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa i przewlekła choroba, która ma podłoże alergiczne. Nie jest co prawda zaraźliwa, ale wynika z zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego i nerwowego. Skóra atopowa, którą mogą mieć zarówno osoby dorosłe, jak i kilkutygodniowe niemowlęta nie ma ochronnego płaszcza hydrolipidowego, bardzo szybko się przesusza, łuszczy, jest zaczerwieniona, swędzi przez cały rok, ale najczęściej dokucza jesienią i zimą.

 

Drapie, swędzi, piecze…

 

AZS zwłaszcza u dzieci jest niezwykle uciążliwy. Wyobraźmy sobie, co czuje osoba, którą ciągle coś swędzi, a nawet delikatne ubranie drażni każdy centymetr ciała. Chory nie może powstrzymać się przed drapaniem, także w nocy, na jego skórze tworzą się drobne rany, które w zetknięciu z wieloma kosmetykami szczypią. Otwarte rany są zaś narażone na działanie chorobotwórczych bakterii. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry widoczne są już często u niemowląt – ich skóra jest szorstka, wrażliwa na dotyk, napięta i bardzo cienka. Maluch z AZS może być bardziej płaczliwy i niespokojny w porównaniu z dzieckiem zdrowym. Dlatego tak ważna jest jego właściwa pielęgnacja oraz regularne kontrole u lekarza. I chociaż na atopowe zapalenie skóry cierpi obecnie nawet 20 procent ludzi na świecie, to wciąż nie wynaleziono na nie lekarstwa. Objawy można minimalizować jednak, stosując odpowiednie kosmetyki przeznaczone właśnie dla skóry wrażliwej, z objawami alergii, suchej, spękanej, swędzącej.

 

Delikatna pielęgnacja wrażliwej skóry

 

Osoba z AZS nie może stosować kosmetyków zawierających barwniki, konserwanty, dodatki zapachowe, bo te tylko pogorszą stan skóry. Krem musi przede wszystkim łagodzić swędzenie oraz zaczerwienienie skóry, likwidować wszelkie wypryski czy plamki, dostarczać musi także skórze lipidów, których ona sama nie wytwarza i odbudowywać uszkodzony naskórek. Dzięki kosmetykom na AZS, skóra wolniej traci wodę, poprawia się jej odporność na szkodliwe czynniki środowiskowe, a procesy regeneracji przyspieszają. Kremy na atopowe zapalenie skóry można stosować zarówno na miejsca szczególnie podrażnione, czyli np. okolice ust, zgięcia kolan i łokci, policzki, ale także na całe ciało, zwłaszcza po kąpieli. Sama kąpiel także musi być niedługa, a do wody należy dolać płyn przeznaczony dla osób z bardzo wrażliwą, wysuszoną skórą. Do wycierania ciała należy używać miękkiego, niedrażniącego ręcznika wykonanego z flaneli lub mikrofibry.

 

Czysty dom dla alergika

 

Oprócz kremów i odpowiednich środków do kąpieli warto zapewnić choremu optymalne warunki środowiskowe. Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest konsekwencją alergii pokarmowej lub/i wziewnej, z mieszkania powinny zniknąć grube zasłony i dywany, a dieta powinna być uboga w produkty alergizujące, czyli należy wyeliminować mleko, orzechy, cytrusy, pożywienie wysoko przetworzone czy ze sztucznymi dodatkami. Należy także unikać silnych detergentów, stosować podwójne płukanie ubrań. Koniecznie trzeba często zmieniać pościel, ręczniki prać w wysokiej temperaturze, a pomieszczenia wietrzyć i zmniejszyć ich temperaturę, bo nawet pot działa drażniąco na skórę.