Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Aplikacja do przymierzania ubrań i inteligentne kosze na śmieci. W Lublinie nagrodzono uczniów za najlepszy startup

Wirtualna przymierzalnia, która pozwala bez wychodzenia z domu zobaczyć, jak dane ubranie będzie się prezentować po założeniu, zwyciężyła w konkursie na najlepszy startup opracowany przez uczniów. Poziom prac był bardzo wysoki.

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się finał konkursu „Startup na 5-tkę”. Skierowany on był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Polski Wschodniej, które wzięły udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”. Zadaniem było opracowanie pomysłu na własny, innowacyjny startup. Do rywalizacji zgłosiło się 27 zespołów z wszystkich województw Polski Wschodniej. Sam konkurs zorganizowało Ministerstwo Rozwoju a nagrody finalistom wręczył wiceminister Adam Hamryszczak.

Najlepszym projektem okazała się aplikacja „Wear Your App” wymyślona przez uczniów klas pierwszych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu: Aleksandrę Stankiewicz z klasy o profilu matematyczno-fizycznym oraz Małgorzatę Wojciechowską i Amadeusza Tuszyńskiego z klasy o profilu biologiczno-chemicznym. – Każdy, kto skorzystałby z „Wear Your App” mógłby zobaczyć bez wychodzenia z domu, jak dane ubranie będzie się na nim prezentować. Użytkownicy aplikacji mogliby zaoszczędzić mnóstwo czasu, który spędzają na bezcelowym chodzeniu po sklepach – tłumaczy Amadeusz Tuszyński.

Podczas finału zaprezentowano również projekty na reaktywację zawodu bednarza pomysłu uczniów Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach, innowacyjne czyszczenie samochodów, inteligentne i drukowane w technologii 3D kosze do segregacji śmieci oraz urządzenie ułatwiające życie niepełnosprawnym. Biznesowy potencjał finałowych pomysłów ocenili eksperci na co dzień współpracujący ze startupami w Platformie Connect.

– Doceniam fakt, że finaliści byli tak dobrze przygotowani i nie bali się zmierzyć z oceną ekspertów. Parę konkursowych pomysłów ma realną szansę na kontynuację współpracy z Platformą Connect. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy dołączą do grona startupowców i z pomocą funduszy europejskich będą rozwijać swoje pomysły zarówno w makroregionie Polski Wschodniej jak i poza nim – wyjaśniał wiceminister Adam Hamryszczak.

Uczestnicy mieli także szansę zwiedzić Lubelski Park Naukowo-Technologiczny – siedzibę Platformy Connect i w praktyce poznać funkcjonowanie platformy a także spotkać działających w niej startupowców. Z bezpośredniej rozmowy uczniowie mogli dowiedzieć się jakie wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami i jakie instrumenty finansowane z funduszy europejskich można wykorzystać na drodze do własnego biznesu.

41

42

(fot. nadesłane)
2017-06-23 18:24:29

2 komentarze

  1. Kosze do segregacji śmieci – mam cos takiego. Ja segreguje w tych koszach, przyjezdza smieciowóz i wpierdziula wszystko do jednego bębna. Tyle z mojego segregowania.

  2. Mam pytanie z innej beczki, ale może ktoś będzie mi w stanie na nie odpowiedziec. Kiedy skonczą budowę tych bunkrów co są na zdjęciu? Czy to taki surowy „dizajn” ma byc?

Z kraju