Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Al. Unii Lubelskiej: Kierowca wjechał w miejsce wypadku. Odpowie przed sądem

W sobotę rano na skrzyżowaniu al. Unii Lubelskiej i ul. Zamojskiej doszło do groźnego wypadku, w wyniku którego dachował jeden z pojazdów.

W sobotę rano dwie osoby zostały ranne w zderzeniu hondy ze skodą. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej. Na miejscu zdarzenia czynności wyjaśniające prowadzili funkcjonariusze policji. Okolice zdarzenia zabezpieczali strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Numer 1 z Lublina oraz pracownik Nadzoru Ruchu MPK. Policjanci prowadzili pomiary natomiast pracownik Nadzoru Ruchu MPK kierował pojazdy komunikacji miejskiej w stronę objazdu. Wjazd w stronę ul. Zamojskiej od ronda przy Gali był zablokowany.

W pewnym momencie w miejsce zdarzenia wjechał starszy mężczyzna kierujący alfa romeo. Manewrując pomiędzy rozbitymi autami próbował wjechać w ulicę Zamojską. Ominął pachołki zabezpieczające jedno z uszkodzonych aut i o mało nie najechał na jednego ze strażaków. Został zatrzymany tuż na wjeździe w ulice, nieopodal auta leżącego na dachu.

Reakcja policjantów była natychmiastowa. Przerwali swoje czynności a jeden z nich podszedł do alfa romeo. Mężczyzna został poproszony o dokumenty, prawo jazdy, ubezpieczenie i dowód osobisty po czym funkcjonariusz nakazał mężczyźnie aby poczekał. Kierujący alfa romeo był zdziwiony co takiego złego zrobił. Jak się tłumaczył zobaczył zielone światło i wjechał na skrzyżowanie, omijając oczekujące pojazdy komunikacji miejskiej pomimo tego, że nie mógł wykonać takiego manewru. Przejechał po linii ciągłej, następnie po części pasa wyłączonego z ruchu by ostatecznie zatrzymać się w obszarze działań prowadzonych przez funkcjonariuszy policji.

Mężczyzna przez kilkadziesiąt minut prowadził dyskusję z funkcjonariuszami upierając się przy tym, że nic złego nie zrobił. Policjanci nawet rozrysowali całą sytuację na papierze aby uzmysłowić kierującemu co zrobił źle. Ostatecznie mężczyzna przyznał się do przejechania przez fragment jezdni wyłączonej z ruchu. Jednocześnie stwierdził, że nie było znaku mówiącego o wypadku w tym miejscu. Policjanci uznali, że skierują sprawę do sądu, który rozstrzygnie o winie kierowcy. W wyjaśnieniu całej sytuacji ma pomóc monitoring z pojazdu komunikacji miejskiej, który zarejestrował wyczyn kierowcy.

Policjanci na miejscu wypadku są zobowiązani do zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dla przeprowadzenia dalszych czynności procesowych, w szczególności poprzez ochronę śladów kryminalistycznych przed ich utratą bądź zniekształceniem, w tym również przez służby ratownicze i techniczne. Zabronione jest wjeżdżanie na miejsce wypadku innych pojazdów, niż te które biorą udział w akcji ratowniczej lub prowadzą czynności zmierzające do wyjaśniania okoliczności zdarzenia.

Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do znaków dawanych przez osoby będące na miejscu zdarzenia, policję, straż pożarną i pracowników Nadzoru Ruchu MPK. Miejsce wypadku często oznaczone jest odpowiednimi znakami, pachołkami lub innym sprzętem np. świetlnym. Ingerując w miejsce zdarzenia, tak jak to zrobił kierujący alfa romeo może dojść do zatarcia śladów. Poza tym narażamy się na przykre konsekwencje takie postępowania.

Mały poradnik jak zachować się na miejscu zdarzenia drogowego

Sposób postępowania świadka wypadku drogowego.

· Zabezpiecz miejsce zdarzenia:

– zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy,

– nałóż kamizelkę odblaskową,

– włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt (y) ostrzegawczy (e) – własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku; w miarę możliwości zabezpiecz miejsce wypadku z obu stron najazdu,

· Oceń liczbę rannych i ich obrażenia

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. ilość karetek pogotowia ratunkowego),

· Oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. czy zachodzi konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej),

· Wezwij służby ratownicze

– wystarczy połączenie telefoniczne z jednym z podanych numerów alarmowych: 112, 997,998,999;

Twój komunikat winien zawierać następujące informacje: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia – możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dot. środków technicznych, itp.

– jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu,

· Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym

Zbliżając się do pojazdów, które uległy wypadkowi :

– zachowaj szczególną ostrożność,

– spróbuj zatrzymać inne pojazdy – zapewnij sobie pomoc

– weź ze swojego pojazdu gaśnicę,

– weź ze swojego pojazdu apteczkę,

– weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub pomogą Ci w dotarciu do uwięzionych we wrakach ofiar,

– weź ze swojego pojazdu nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić ( scyzoryk, nóż myśliwski, itp.)

– oceń, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,

– sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka lub nie ulatnia się medium napędowe.

WYPADEK DROGOWY

Jest (są) zabity (ci) lub ranny (i)

KOLIZJA DROGOWA

Nie ma zabitych lub rannych

Zabezpiecz miejsce zdarzenia Zabezpiecz miejsce zdarzenia
Nie usuwaj żadnego z pojazdów z miejsca zdarzenia, nie przemieszczaj ich Usuń pojazd (y) z miejsca zdarzenia, jeśli stoi w takim miejscu, że mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu lub ruch ten utrudniać. W przypadku nieusunięcia pojazdów można narazić się na mandat karny za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.
Oceń liczbę rannych i ich obrażenia;
oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym
Wezwij służby ratownicze i Policję Jeżeli nie ma wątpliwości co do sprawcy nie ma potrzeby wzywania Policji. Wezwij Policję zawsze, gdy zachodzi podejrzenie, że jeden z kierowców jest nietrzeźwy.
Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym
Pozostań na miejscu wypadku do przyjazdu Policji
Zabezpiecz ślady przed ich zniszczeniem lub przemieszczeniem; nie podejmuj żadnych czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku
Spisz dane personalne świadków wypadku
Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC. Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC.
Jeśli na miejscu nie było Policji to sprawca może sporządź oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które stanie się później podstawą do dochodzenia roszczeń z polisy OC przez poszkodowanego. Można użyć gotowego formularza lub sporządź je samemu. W takim przypadku pamiętać należy, że w oświadczeniu należy zamieścić:

– dane osób uczestniczących w zdarzeniu,

– dane pojazdów,

– nazwę ubezpieczyciela oraz pełny nr polisy OC i okres jej obowiązywania,

– szczegółowy opis przebiegu zdarzenia,

– opis uszkodzeń pojazdów,

– szkic sytuacyjny,

O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów.

Poradnik opracowany przez Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Komentarze wyłączone

Z kraju