7 mandatów i jeden wniosek do sądu za brak odblasków (wideo)

Pomimo apeli policji są piesi i rowerzyści, którzy nadal narażają swoje zdrowie i życie poruszając się po zmierzchu bez odblasków i oświetlenia, poza obszarem zabudowanym. Tylko wczoraj w powiecie lubelskim policjanci wystawili 7 mandatów a jedną sprawę skierowali do sądu.

 

W myśl przepisów, które weszły 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niestety pomimo akcji informacyjnych i apeli nadal trafiają się osoby, które igrają z życiem. Wcześniej zapadający zmrok i niekorzystne warunki pogodowe sprawiają, że piesi lub rowerzyści bez odblasków są całkowicie niewidoczni dla kierujących pojazdami, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, tam gdzie nie ma przede wszystkim latarni.

– Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów – informuje nadkom. Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

Zagrożenie jakim jest pieszy lub rowerzysta bez oświetlenia bardzo dobrze obrazują zamieszczone przez nas poniżej filmy. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

 

– Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem – wyjaśnia nadkom. Renata Laszczka-Rusek.

Niestety piesi nadal lekceważą ten przepis. Efektem tego były wyniki przeprowadzonej wczoraj kontroli na drogach powiatu. Siedem osób zostało ukaranych mandatami, jedna zaś za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Wszystkie z osób skontrolowanych otrzymały od funkcjonariuszy elementy odblaskowe.

– Od października ubiegłego roku do października 2015 w całym woj. lubelskim ujawniliśmy 4585 wykroczeń popełnionych przez osoby piesze. Wystawaliśmy 3704 mandaty, 92 wnioski skierowane zostały do sądów, a w blisko 790 przypadkach zastosowano pouczenia – podsumowuje policyjne kontrole nadkom. Renata Laszczka-Rusek.

Film 1 – Dachowanie pojazdu spowodowane przez nietrzeźwego pieszego bez odblasków, poruszającego się środkiem pasa ruchu.

Film 2 – Widoczność rowerzystów z odblaskami i bez odblasków

Film 3 – Niewidoczny rowerzysta bez oświetlenia

2015-10-15 22:15:09
(fot. wideo KWP, YouTube)