Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

1 grudnia rusza 11. edycja festiwalu „Żydowskie Motywy”

1 grudnia wystartuje kolejna lokalna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W ramach festiwalu odbędzie się 7 pokazów filmów z całego świata, między innymi: Polski, Szwecji, Izraela, Węgier czy Szwajcarii.

W ciągu 3 dni zostanie wyświetlonych siedem filmów. Wśród nich są dokumenty oraz fabuły między innymi z Polski, Izraela czy Węgier. Są to produkcje, których nie zobaczymy nigdzie indziej, ponieważ nie znajdują się w dystrybucji komercyjnej. Oprócz filmów zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące: Lubelski Żydowski Spacer Herstoryczny oraz warsztaty Polacy potworni/Polacy pomocni. Powstały one przy współpracy z Fundacją HerStory oraz Stowarzyszeniem Studnia Pamięci.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Czym są Żydowskie Motywy?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy” poświęcony jest tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej Żydów, zarówno współcześnie jak i na przestrzeni dziejów. Jego celem jest upowszechnianie – poprzez dzieło filmowe – świadomości istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej, jej historii i obecnego znaczenia. Poprzez działania festiwalowe przełamujemy stereotypy, wychodzimy poza utarte sposoby myślenia. Film jest dla nas okazją do konfrontacji, dyskusji i refleksji nad tym jak postrzegamy inne, często nieznane nam kultury i tradycje, ale także samych siebie w zderzeniu z odmiennością.

Kiedy i gdzie odbędzie się festiwal?

Wydarzenie wystartuje już 1 grudnia, a zakończy dwa dni później. Wszystkie pokazy filmów odbędą się w Sali Kinowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Wstęp jest wolny. Budynek Centrum Kultury dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji na temat dostępności budynku udziela Katarzyna Bierzanowska: [email protected]

Co się wydarzy w ramach festiwalu?

W ramach festiwalu zobaczymy 7 filmów między innymi z Izraela, Szwecji, Polski i Węgier. Jednym z nich będzie „Żyd na szczęście” w reżyserii Pauliny Fiejdasz i Adam Uryniaka. Jest to film zrealizowany w serii „Szalom Polsko”. Opowiada o amerykańskiej etnolożkce Erice Lehrer, która przyjeżdża do Polski, aby zbadać fenomen popularności drewnianych figurek przedstawiających Żydów. Jakie są wyniki jej obserwacji, dowiemy się już 1 grudnia. Festiwal „Żydowskie Motywy” to jednak nie tylko wydarzenia filmowe. We współpracy z Fundacją HerStory oraz Studnią Pamięci, przygotowano także inne atrakcje.

2015-11-27 11:57:58
(fot. mat. org.)

5 komentarzy

  1. Takie festiwale róbcie sobie w Tel Avivie, z

    Kolejna żydowska impreza… i pewnie znowu za nasze finanse.

    Tożsamości narodowej i upowszechnianie świadomości istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej, jej historii – róbcie sobie w Tel Avivie i za własną kase.

    • zgadzam się w 100% i mam nadzieję, że Minister Kultury ukróci w końcu tę propagandę żydowską za pieniądze Podatnika

  2. Masz w 100% rację. Nie życzę sobie za moje podatki takich imprez w Lublinie.

  3. Nikt sobie tego nie życzy, a robią co raz coś. No cóż – władza dba o swoje tradycje. 😉

  4. Prawdziwy Polak to antysemita

    Ile imprez promujących Polskę odbyło się u pejsatych w israelu?
    Władza dba o swoje korzenie i tradycje.

Z kraju